18.08.2017

„Dom Zosi”

Któregoś wieczoru odpoczywając po pracy u swojej dziewczyny Sylwii, odwiedziła nas jej 7 letnia chrześnica – Zosia. Gdy minuty powolnie upływały w miłym towarzystwie Zosia zaprosiła mnie do zabawy. Poprosiła mnie o to, żebym jej coś namalował. Nie będąc bierny poprosiłem ją o to samo. Zosia wiedząc czym zajmuje się jej wujek namalował mi swój przyszły dom. Ku  mojemu zdziwieniu wyposażyła go w instalację fotowoltaiczną. Zapytałem się jej dlaczego chce mieć na swoim domu panele słoneczne? Odpowiedziała mi, że trzeba dbać o środowisko bo to najpiękniejsza rzecz jaką otrzymaliśmy od matki natury. Moje zdziwienie pogłębiło się w tym momencie bardziej bo nigdy nie mówiłem Zosi, że instalacja fotowoltaiczna przyczynia się do redukcji emisji szkodliwych gazów cieplarnianych do atmosfery takich jak COx i SOx, a to przekłada się na dbałość o środowisko .Zapytałem więc Zosię skąd ona to wszystko wie? Otóż okazało się, że Pani w przedszkolu wytłumaczyła dzieciom jak ważne jest dbanie o środowisku i jak można się do tego przyczynić. Prowadząc w ten sposób edukację wczesnoszkolną z nadzieją patrzę w przyszłość i mam nadzieję, że dożyję czasów gdzie cała energia potrzebna do zaspokajania potrzeb człowieka pochodzić będzie z OŹE.

12.08.2017

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika, czyli pojęcie jeszcze nie do końca znane przez większość społeczeństwa. Moja dziewczyna też nie do końca orientowała się „w tym” temacie, więc musiałem jej to wytłumaczyć, tylko jak to zrobić… Gdybym zaczął „Kochanie działania ogniw fotowoltaicznych polega na tym, że foton (minimalna jednostka światła) padając na ogniwo fotowoltaiczne, jest pochłaniany przez krzem i wybija elektron ze swojej pozycji zmuszając go do ruchu. Ten ruch to właśnie przepływ prądu elektrycznego. Dzięki zastosowaniu złącza półprzewodnikowego typu p-n możliwe jest połączenie tego procesu z obiegiem elektronów w sieci energetycznej. Ogniwa fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną, w przeciwieństwie do kolektorów słonecznych, które produkują ciepło” to byłbym spalony u niej już na samym starcie, więc musiałem dość „łopatologicznie” wytłumaczyć, że „to pozyskiwanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego”.

Moja Sylwia zabłysnęła (a raczej jej się tak wydawało) „aaaa to chodzi o te solary i te inne?”. No właśnie – te inne (chciałem już ją zbyć, ale przypomniało mi się jak ona mi tłumaczyła te swoje oligofrenopedagogiki, surdopedagogiki czy tyflopedagogiki i wcale mnie przy tym nie zbywała więc i mi nie wypadało) więc zabrałem się za wyjaśnianie „to tylko podobnie wygląda na dachu, ale zasada ich działania jest zupełnie inna. Łączy je zaś to, że służą do przechwytywania energii słonecznej i przetwarzania jej na użyteczną dla nas postać (ciepło lub prąd). Z praktycznego punktu widzenia, powoduje to pewne bardzo istotne zbieżności”  i na moje szczęście nie dopytywała.

Minął już jakiś czas od pierwszego pytania (i zarazem naszego spotkania) „co to jest ta fotowoltaika?”, a moja dziewczyna bogata o wiedzę i doświadczenie wie, że dzięki instalacji fotowoltaicznej można odbierać prąd w gniazdkach, a także jeśli zainwestujemy w ogrzewanie elektryczne to możemy mieć darmowe ogrzewanie, energie elektryczna, a nawet i ciepłą wodę. Ostatnio słyszałem nawet jak tłumaczyła swojej mamie, że „tam nic nie przepada, bo uzyskaną energię elektryczną można zużywać na bieżąco, magazynować albo sprzedawać – w zależności od rodzaju instalacji fotowoltaicznej”.

Zalety instalacji fotowoltaicznej?

  • to darmowy prąd z energii słońca.
  • to ponad 25 lat gwarancji na produkcję.
  • jest bezobsługowa. Nic nie trzeba wymieniać.

Wady?

  • Jednorazowe koszty instalacji.