Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika, czyli pojęcie jeszcze nie do końca znane przez większość społeczeństwa. Moja dziewczyna też nie do końca orientowała się „w tym” temacie, więc musiałem jej to wytłumaczyć, tylko jak to zrobić… Gdybym zaczął „Kochanie działania ogniw fotowoltaicznych polega na tym, że foton (minimalna jednostka światła) padając na ogniwo fotowoltaiczne, jest pochłaniany przez krzem i wybija elektron ze swojej pozycji zmuszając go do ruchu. Ten ruch to właśnie przepływ prądu elektrycznego. Dzięki zastosowaniu złącza półprzewodnikowego typu p-n możliwe jest połączenie tego procesu z obiegiem elektronów w sieci energetycznej. Ogniwa fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną, w przeciwieństwie do kolektorów słonecznych, które produkują ciepło” to byłbym spalony u niej już na samym starcie, więc musiałam dość „łopatologicznie” wytłumaczyć, że „to pozyskiwanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego”.

Moja Sylwia zabłysnęła (a raczej jej się tak wydawało) „aaaa to chodzi o te solary i te inne?”. No właśnie – te inne (chciałem już ją zbyć, ale przypomniało mi się jak ona mi tłumaczyła te swoje oligofrenopedagogiki, surdopedagogiki czy tyflopedagogiki i wcale mnie przy tym nie zbywała więc i mi nie wypadało) więc zabrałem się za wyjaśnianie „to tylko podobnie wygląda na dachu, ale zasada ich działania jest zupełnie inna. Łączy je zaś to, że służą do przechwytywania energii słonecznej i przetwarzania jej na użyteczną dla nas postać (ciepło lub prąd). Z praktycznego punktu widzenia, powoduje to pewne bardzo istotne zbieżności”  i na moje szczęście nie dopytywała.

Minął już jakiś czas od pierwszego pytania (i zarazem naszego spotkania) „co to jest ta fotowoltaika?”, a moja dziewczyna bogata o wiedzę i doświadczenie wie, że dzięki instalacji fotowoltaicznej można odbierać prąd w gniazdkach, a także jeśli zainwestujemy w ogrzewanie elektryczne to możemy mieć darmowe ogrzewanie, energie elektryczna, a nawet i ciepłą wodę. Ostatnio słyszałem nawet jak tłumaczyła swojej mamie, że „tam nic nie przepada, bo uzyskaną energię elektryczną można zużywać na bieżąco, magazynować albo sprzedawać – w zależności od rodzaju instalacji fotowoltaicznej”.

Zalety instalacji fotowoltaicznej?

  • to darmowy prąd z energii słońca.
  • to ponad 25 lat gwarancji na produkcję.
  • jest bezobsługowa. Nic nie trzeba wymienia.

Wady?

  • Jednorazowe koszty instalacji.

Comments are closed.

Call Now Button