Mity fotowoltaiki

Tylko czerwone auta są szybkie, wszystkie blondynki są głupie czy to, że ziemniaki tuczą, niby przestarzałe, choć wiele osób jeszcze w to wierzy.

W kwestii fotowoltaiki jest tyle mitów jak i w każdym innym temacie. Niestety energia słoneczna to dość „świeży” temat i wiele osób ma dwojakie myśli. Są przeciwnicy instalacji jak i zwolennicy – i tych z dnia na dzień jest coraz więcej.

  1. W Polsce fotowoltaika się nie opłaca, bo jest za droga?

 

Mikroinstalacja słoneczna to skład: paneli fotowoltaicznych, inwertera, okablowania oraz systemu montażowego. Koszt urządzeń jest głównym wyznacznikiem ceny całej instalacji. Porównując te koszty do ceny innych urządzeń w domu lub firmie, takich jak piece CO, pompy ciepła, przydomowe oczyszczalnie czy wyposażenie wnętrz, to wydatek na instalacje fotowoltaiczną nie jest wcale większy. Należy pamiętać, że to jaki sprzęt wybierzemy ma oddziaływanie na to jaką otrzymamy gwarancję, a także jak wygląda uzysk energii. Okres gwarancyjny to co najmniej 10 lat dla paneli oraz 5 lat dla falowników. Żywotność urządzeń przez wielu przeciwników podawana jest do 10-15 lat, jednak jest ona dużo dłuższa, bo dla dobrych modułów słoneczny może sięgać nawet 30 lat. Ponadto wydatek związany z uruchomieniem mikroinstalacji słonecznej zaczyna zwracać się natychmiast, skutkując znaczną redukcją rachunków za energię elektryczną.

 

Na wielu portalach koszt instalacji porównywany jest do lokaty oszczędnościowej. W przybliżeniu przytoczę, że wg wielu wyliczeń firm konkurencyjnych wychodzi, że przy instalacji, której koszt wyniesie ok. 15 tys. zł „zarobek” po 25 latach wynosi ok. 40 tys. zł., natomiast zamrażając 15tys. na lokacie terminowej o oprocentowaniu 0,5% w skali roku zysk to będzie ok. 2 tys. zł.

 

  1. Panele fotowoltaiczne nie działają w zimie?

 

Większość osób, które mają pierwszą styczność z fotowoltaiką uważa, że panele słoneczne mają najlepsze uzyski kiedy jest gorąco. Przekonanie to oparte jest na założeniu, że jeśli system wytwarza prąd dzięki działaniu promieni słonecznych, naturalnym jest, że nagrzane panele wyprodukują więcej energii elektrycznej. Jednak panele fotowoltaiczne lepiej działają właśnie wtedy, kiedy ogniwa nie są nagrzane. Obawa zatem, że silny mróz uniemożliwi pracę naszej instalacji, jest niesłuszna.  Idealną sytuacją, która miałaby odzwierciedlenie w wysokiej produkcji prądu, byłby bardzo słoneczny, ale mroźny zimowy dzień.

Źródło własne

 

Zimą słońce jest dalej od ziemi, dni są krótkie i energii jest relatywnie mniej, choć zdarzając się także piękne, słoneczne dni. Ustawodawca chcąc zachęcić do montażu fotowoltaiki pozwolił na magazynowanie nadwyżek energii w sieci latem i odbiór ich w miesiącach zimowych po to aby wyrównać nieco gorsze wyniki produkcji prądu w zimie.

 

  1. Zakłady energetyczne stronią od podłączeń mikroinstalacji?

 

Zakłady energetyczne maja obowiązek przyłączania instalacji fotowoltaicznych o mocy do 40kW co narzucił ustawodawca. Ustawa reguluje też wymianę licznika na dwukierunkowy, dzięki czemu jesteśmy zwolnieni z dodatkowych opłat.

Wymagania stawiane są urządzeniom i instalatorom określone w ustawie i po ich spełnieniu i złożeniu kompletnej dokumentacji operator energetyczny ma 30 dni na przyłączenie instalacji (choć z doświadczenia wiem, że odbywa się to szybciej). Wprowadzanie energii do sieci przez prosumentów jest korzystne także dla operatorów z kliku powodów. Mogą oni energię z instalacji fotowoltaicznej sprzedać najbliższemu klientowi oszczędzając na przesyle z oddalonej elektrowni. Ponadto Polska musi wypełnić międzynarodowe zobowiązania dotyczące udziału energii odnawialnej w ogólnej produkcji prądu.

 

Comments are closed.

Call Now Button