fotowoltaika dla domu

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?

Branża samochodów elektrycznych w Polsce z roku na rok się rozwija – co prawda nie w takim tempie jak w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii czy w Skandynawii, ale jednak. Rosnąca liczba jeżdżących po polskich drogach aut z napędem elektrycznym sprawia, że kolejne osoby rozważają kupno elektryka. Wiele osób ma jednak wątpliwości dotyczące ładowania takich pojazdów – gdzie można ładować ich akumulatory i, przede wszystkim, ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego? Właśnie tej drugiej kwestii poświęcamy poniższy artykuł.

Ładujemy auta elektryczne – możliwości

Mówiąc o tym, ile kosztuje naładowanie auta elektrycznego, przede wszystkim musimy mieć świadomość tego, gdzie można napełnić akumulator samochodu osobowego. A tutaj, jak się okazuje, możliwości jest kilka.

Jednym z największych wyzwań sektora elektromobilności jest zwiększenie punktów ładowania pojazdu równolegle do powiększającej się liczby elektryków jeżdżących po polskich drogach. Jak się okazuje, na tym polu jest wiele do poprawy. Samochody elektryczne można ładować przede wszystkim w ogólnodostępnych stacjach ładowania pojazdów elektrycznych, które zazwyczaj są stawiane na parkingach publicznych, na terenach galerii handlowych, hoteli i punktów rekreacyjnych oraz przy stacjach paliw. Według danych pod koniec maja 2022 roku w Polsce kierowcy aut elektrycznych mogli korzystać z 2190 ogólnodostępnych stacji (4253 punktów), z których:

  • 71% stanowiły wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW;
  • 29% stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC).

Czy taka liczba jest wystarczająca? Nie ma wątpliwości co do tego, że nie. Krzepiące jest jednak to, że liczba stacji nieustannie się powiększa – w samym maju uruchomiono 24 nowe, ogólnodostępne stacje (w sumie 36 punktów ładowania). Oczywiście, tak czy inaczej ładowanie samochodu „na mieście” bywa kłopotliwe. Alternatywą pozostaje ładowanie akumulatora w domu – za pomocą tradycyjnego gniazdka elektrycznego lub specjalnej domowej stacji paliw, czyli tak zwanego Wallboxa.

Koszt ładowania samochodu elektrycznego na stacji

Ile wynosi koszt ładowania auta elektrycznego na mieście? Kwestia ta jest o tyle ciekawa, że dynamicznie zmienia się wraz z rozwijającym się rynkiem e-mobility. Jeszcze w 2020 roku, a zatem wcale nie tak dawno temu, większość stacji ładowania samochodów elektrycznych była darmowa. Dotyczyło to między innymi stacji należących do takich liderów energetyki jak Orlen, PGE czy Energia. Miał na to wpływ, rzecz jasna, fakt, że koszt pobierania opłat od kierowców „elektryków” był wyższy niż koszty zużywanej przez nich energii. Wraz z rosnącą liczbą kupowanych samochodów elektrycznych, najwięksi właściciele stacji ładowania, podążając śladem choćby Taurona, wnieśli pewne opłaty.

Jaki zatem jest koszt ładowania samochodu elektrycznego na stacji? To zależy przede wszystkim od tego, jaką stację wybierzesz. W punktach zasilanych prądem przemiennym (AC) samochód można naładować stosunkowo tanio – 1-1,8 złotego za 1kWh – ale będzie to zadanie dość czasochłonne. Dlatego lepszym rozwiązaniem mogą się okazać szybkie stacje ładowania zasilane prądem stałym (DC). Są one jednak droższe i kosztują 2-2,3 zł za 1kWh. W praktyce oznacza to, że za pełne naładowanie samochodu z akumulatorem o pojemności 50kWh zapłacisz około 60 złotych na stacji AC oraz około 100-115 złotych dla stacji zasilanych prądem DC.

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu?

Wybieraną coraz częściej przez właścicieli aut elektrycznych alternatywą jest ładowanie akumulatora w domu. Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu? Niezależnie od tego, czy wybierzesz ładowanie z wykorzystaniem tradycyjnego gniazdka 230V czy przy użyciu stacji ładowania Wallbox, z pewnością wydasz mniej niż ładując na mieście.

Koszt ładowania samochodu elektrycznego w domu jest najniższy przy zastosowaniu domowej stacji ładowania Wallbox. Umożliwia to pełne naładowanie akumulatora o pojemności 50kWh w ciągu kilku godzin, co przy założeniu, że 1kWh kosztuje 1 zł, a samochód zużywa 18kWh/100 km da w sumie 18 złotych za przejechane 100 km. Korzyści są zatem widoczne gołym okiem. Jednocześnie trzeba mieć świadomość tego, że sporym wydatkiem może się okazać sama stacja ładowania. Chociaż można ją kupić już za około 2000 złotych, sporym wyzwaniem w części gospodarstw domowych jest jej instalacja. Zdarza się bowiem, że przed montażem niezbędna jest modyfikacja przyłącza, co może być bardziej kosztowne, niż cena samej stacji.

Alternatywą jest ładowanie pojazdu z wykorzystaniem tradycyjnego gniazdka 230V. W tym przypadku cena ładowania samochodu elektrycznego również będzie stosunkowo niska, ale sam proces jest bardzo długotrwały – używając gniazdka można ładować około 2kWh na godzinę, co sprawia, że pełne naładowanie akumulatora trwa zazwyczaj kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt godzin.

Jak obniżyć koszt ładowania auta elektrycznego?

Wiesz już, ile kosztuje ładowanie auta elektrycznego. Warto jednak mieć świadomość tego, że koszty można jeszcze bardziej zminimalizować, a nawet… ograniczyć do zera! Można to osiągnąć, montując panele fotowoltaiczne na dachu domu jednorodzinnego oraz wyposażając gospodarstwo domowe w magazyn energii.

Odpowiednio dobrana i zamontowana instalacja fotowoltaiczna umożliwia pokrycie pełnego zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną, a magazyn energii – magazynowanie jej i wykorzystanie wtedy, gdy będzie potrzebna. W takich okolicznościach domowa stacja paliw może pobierać prąd, który jest wytwarzany z promieniowania słonecznego.

Więcej o ładowaniu samochodu elektrycznego w domu.

Cena ładowania samochodu elektrycznego – czy „elektryk” jest opłacalny?

Wyjaśniliśmy już, ile kosztuje naładowanie samochodu elektrycznego, a to sprowadza nas do pytania czy „elektryk” jest opłacalny? Jak najbardziej tak! Zastanawiając się nad tym, ile kosztuje jazda samochodem elektrycznym, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę koszty wynikające z zakupu auta z napędem elektrycznym i domowej stacji paliw. Jednak sama eksploatacja „elektryka” jest bardzo opłacalna i umożliwia zaoszczędzenie nawet kilkunastu tysięcy złotych w ciągu kilku lat w porównaniu do samochodu spalinowego.