Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?
Choć samochody elektryczne nadal stanowią stosunkowo niewielką część wszystkich, poruszających się po polskich drogach aut osobowych i użytkowych, nie ma wątpliwości co do tego, że z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Osoby, które rozważają kupno „elektryka”, zazwyczaj mają wątpliwości dotyczące ładowania pojazdu. Przede wszystkim zastanawiają się one, ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?
Spis treści
Od czego zależy czas ładowania samochodu elektrycznego?
Chcąc odpowiedzieć na pytanie, ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego, przede wszystkim musimy wiedzieć, od czego zależy czas ładowania samochodu elektrycznego. Zależy to bowiem przede wszystkim od dwóch czynników:
- pojemność akumulatora – jest to dość oczywiste – im większą pojemność ma akumulator, tym więcej czasu będzie potrzebował do pełnego naładowania. Na rynku można znaleźć zarówno samochody z akumulatorem o pojemności 20 kWh, jak i powyżej 100 kWh. Standardem są natomiast akumulatory 50 kWh;
- prąd wykorzystywany do ładowania – samochód elektryczny można ładować z wykorzystaniem prądu zmiennego (AC), czyli za pośrednictwem tradycyjnego gniazdka 230V lub wallboxa, albo z użyciem prądu stałego (DC), czyli z użyciem stacji szybkiego ładowania.
Ile ładuje się samochód elektryczny od gniazdka 230V?
Ładowanie „elektryka” od tradycyjnego gniazdka 230V jest proste i wygodne. Dużym minusem jest jednak właśnie fakt, że jest to proces czasochłonny. Ile ładuje się samochód elektryczny od gniazdka 230V?
Trzeba mieć świadomość tego, że moc ładowania za pośrednictwem gniazdka wynosi zazwyczaj 2,3-3 kW. Jest to stosunkowo niewiele, dlatego nawet naładowanie średniej pojemności akumulatora zajmie sporo czasu. W praktyce wykorzystując gniazdko 230V akumulator 50 kWh naładujesz w ciągu około 20 godzin. Chyba wszyscy zgodzimy się z tym, że nie jest to zbyt komfortowe.
Jak długo ładuje się samochód elektryczny z Wallboxa?
Jak długo ładuje się samochód elektryczny z Wallboxa, czyli montowanej na ścianie domowej stacji ładowania? W tym przypadku mamy do czynienia z prądem zmiennym AC i mocą ładowania zazwyczaj 11 kW. Wykorzystując to urządzenie, akumulator o pojemności 50 kWh można naładować w ciągu zaledwie kilku godzin.
Warto jednak nie tylko wiedzieć, ile czasu ładuje się samochód elektryczny, ale również mieć świadomość tego, że domowa stacja ładowania Wallbox swoje kosztuje. Najczęściej można ją kupić w cenie 2-10 tysięcy złotych. Sporo, ale korzyści wynikające z zakupu są nie do przecenienia. Warto wyjść z założenia, że czas to pieniądz.
Sprawdź ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego.
Ile ładuje się auto elektryczne, czyli o czym jeszcze pamiętać?
Pamiętaj, że w polskich miastach systematycznie pojawia się coraz więcej stacji szybkiego ładowania, które wykorzystują prąd stały (DC) o mocy od 25 kW do nawet ponad 100 kW. Jest to co prawda opcja kosztowna (1 kWh może kosztować nawet kilka złotych), ale w niektórych sytuacjach bardzo przydatna. Ile ładuje się auto elektryczne przy korzystaniu ze stacji szybkiego ładowania? Cały proces może zająć zaledwie kilkadziesiąt minut!