W obliczu nieustannie rosnących cen energii oraz w perspektywie postępującej degradacji środowiska naturalnego coraz większa liczba właścicieli domów jednorodzinnych dąży do stworzenia samowystarczalnych gospodarstw domowych, które nie będą uzależnione od dostawców i dyktowanych przez nich cen. Czy samodzielne wytwarzanie prądu w domu jest możliwe? I czy produkowaną energię można w jakiś sposób magazynować? Między innymi na te pytania odpowiadamy poniżej!

Energia dla domu – czy można ją zrobić samemu?

Na początku odpowiedzmy na fundamentalne pytanie: czy energia dla domu musi być kupowana od dostawcy, czy też możliwe jest jej wyprodukowanie samemu? Wytwarzanie prądu w domu jednorodzinnym jest jak najbardziej możliwe. Co więcej, obecnie, gdy stoimy u progu kryzysu klimatycznego, stawianie na alternatywne źródła energii coraz częściej należy rozpatrywać nie w kategoriach ciekawostki, a normy. Ale po kolei…

Jak wytworzyć prąd samemu w domu? Możemy to zrobić na przykład przy pomocy generatora energii lub wykorzystując panele fotowoltaiczne montowane na dachu domu.

Wytwarzanie prądu w domu poprzez generator energii

Generator energii, nazywany również agregatem prądotwórczym, to urządzenie, które samodzielnie wytwarza energię elektryczną i dzięki temu może być wykorzystywane do zasilania prądem innych urządzeń i sprzętów. Agregaty prądotwórcze możemy podzielić na następujące rodzaje:

  • benzynowy z silnikiem dwusuwowym lub czterosuwowym – są to urządzenia stosunkowo małe oraz tanie, jednak koszty ich eksploatacji bywają wysokie. Warto też wspomnieć o tym, że spalają dużo paliwa;
  • wyposażony w silnik diesla – spala mniej paliwa niż benzynowy generator energii, ale jest od niego droższy
  • LPG– jest to model na gaz płynny – co prawda takie urządzenie spala dużo paliwa, ale mimo to jego eksploatacja jest dość tania, ponieważ ceny gazu są stosunkowo niskie.

Agregaty prądu są dostępne zarówno w wersjach stacjonarnych, jak i przenośnych. Tutaj trzeba zauważyć jednak, że – co prawda zasilanie nimi domu jest możliwe – jednak częściej służą one do wytwarzania prądu tam, gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej. Stosuje się je na placach budowy, na działkach, podczas imprez plenerowych, a także – w razie przerw w dostawach prądu – w firmach, szkołach czy szpitalach. Wytwarzanie prądu dla domu w ten sposób jest niezbyt opłacalne.

Fotowoltaika

Od połowy pierwszej dekady XXI wieku rosnącą popularnością cieszy się fotowoltaika. Wytwarzana poprzez panele fotowoltaiczne energia dla domu swój rozkwit przeżywa jednak dopiero w ostatnich latach, gdy docenia się jej zalety ekonomiczne i ekologiczne.

Jak wytworzyć prąd za pomocą fotowoltaiki? Kluczowe dla całego procesu są ogniwa fotowoltaiczne, które pełnią rolę półprzewodnika, zamieniającego promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Ogniwa łączy się w celu zwiększenia ich mocy w moduły, które razem tworzą panele fotowoltaiczne. Pobierana ze słońca energia jest przekazywana do falownika, który zamienia prąd stały w zmienny – czyli ten wykorzystywany przez nas na co dzień.

Warto zaznaczyć, że chociaż panele fotowoltaiczne najczęściej możemy zauważyć na dachach budynków, powszechne jest montowanie ich także na gruncie. Dzięki fotowoltaice można zaopatrzyć w energię elektryczną zarówno dom jednorodzinny i letniskowy, jak również gospodarstwo rolne czy firmę.

Sprawdź ofertę fotowoltaika dla rolnika

Jak zrobić prąd dla domu? Panele fotowoltaiczne to najlepsza opcja!

Analizując wszystkie za i przeciw, łatwo można dojść do wniosku, że panele fotowoltaiczne to najlepsza opcja do wytwarzania energii elektrycznej dla domu. Dlaczego? Zalet takiego rozwiązania jest przynajmniej kilka:

  • oszczędności – oczywiście, kupno i montaż instalacji fotowoltaicznej swoje kosztuje (choć warto pamiętać o tym, że nadal można skorzystać z atrakcyjnych dofinansowań), ale korzyści finansowe na przestrzeni lat są niezaprzeczalne. Fotowoltaika umożliwia pokrycie przynajmniej części domowego zapotrzebowania na prąd, a co za tym idzie, pozwala zmniejszyć comiesięczne rachunki;
  • uniezależnienie domostwa od rosnących cen prądu – ceny energii nieustannie są wyższe. Wybierając fotowoltaikę, można całkowicie uniezależnić się od podwyżek, ponieważ dobrze zaprojektowana instalacja pozwala pokryć całe zapotrzebowanie na energię;
  • Odkryj najlepsze opcje vape w Vape Store Portugal! Od eleganckich wzorów po mocne smaki, zaspokój swoje pragnienia w „redbullvape.com„. Podnieś swoje doświadczenie wapowania dzięki produktom najwyższej jakości dostosowanym do Twoich preferencji. Odkryj świat możliwości i rozkoszuj się satysfakcją z wapowania premium już dziś.
  • ekologia – w przeciwieństwie do energii elektrycznej wytwarzanej na przykład w elektrowniach węglowych, wytwarzanie prądu w domu poprzez fotowoltaikę jest ekologiczne. System taki nie emituje do atmosfery dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji, więc jest całkowicie bezpieczny dla ludzi i środowiska naturalnego.

To oczywiście nie jedyne korzyści wynikające ze stosowania fotowoltaiki. Należy wspomnieć także o tym, że instalując panele solarne z magazynem energii, unikamy ryzyka ewentualnych przerw w dostawach prądu, a cała instalacja jest prosta w obsłudze i łatwa przy potencjalnej rozbudowie.

Fotowoltaika to również doskonałe rozwiązanie dla firm. Zobacz naszą ofertę instalacji paneli fotowoltaicznych dla firm.

Energia dla domu – jak ją magazynować?

Fotowoltaika energię elektryczną wytwarza z promieni słonecznych, a zatem, jak łatwo się domyślić, w niektórych okresach będzie jej więcej, w innych mniej (latem instalacja wydajnie pracuje nawet przez 12 godzin, a zimą – zaledwie przez 5). Energia dla domu może jednak być magazynowana.

Net-billing

Najłatwiejszym rozwiązaniem jest net-billing, czyli odsprzedawanie nadwyżek produkowanej energii do ogólnej sieci energetycznej, a następnie odkupywanie jej po cenach rynkowych. W takim przypadku instalacja musi pracować w systemie on-grid.

Magazyn energii

Prąd nie musi być odsprzedawany. Inną opcją jest stworzenie instalacji off-grid (zamkniętej) oraz wyposażenie domu w magazyn energii. Wówczas możliwe jest magazynowanie nadwyżek energii, a następnie wykorzystywanie ich na własny użytek po zmroku lub w okresie jesienno-zimowym, gdy efektywność fotowoltaiki jest mniejsza.

Jak zrobić prąd – podsumowanie

Jak widzisz, są różne opcje na zaopatrzenie gospodarstwa domowego w energię elektryczną, która będzie samodzielnie wytwarzana. Co więcej, obecnie technologie takie jak fotowoltaika nie są już nowinką technologiczną. To bardzo łatwo dostępna technologia, którą możesz zamówić także w naszej firmie Elektro Control.