Co to jest elektromobilność?

W czerwcu 2022 roku w Polsce zarejestrowano już niemal 50 tysięcy samochodów elektrycznych i chociaż liczba ta wcale nie wygląda nad wyraz imponująco w perspektywie tego, że liczba zarejestrowanych samochodów osobowych w samym roku 2021 wyniosła prawie 450 tysięcy. Jednak nawet jeśli ta rewolucja w motoryzacji dopiero raczkuje, to z pewnością postępuje – dość powiedzieć, że liczba 50 tysięcy elektrycznych aut w czerwcu tego roku to i tak o 45% więcej niż w roku ubiegłym. Czym jest elektromobilność i dlaczego znajduje coraz większe grono zwolenników?

Elektromobilność – definicja

Przede wszystkim musimy odpowiedzieć na pytanie, czym w ogóle jest elektromobilność. Definicja najczęściej wygląda następująco:

Elektromobilność to ogół zagadnień dotyczących stosowania pojazdów z napędem elektrycznym (z języka angielskiego „electric vehicles”, opisywanych w skrócie EV). W praktyce pojęcie „elektromobilności” dotyczy wszystkich aspektów związanych z produkcją i użytkowaniem pojazdów elektrycznych – zarówno kwestii gospodarczo-prawnych dotyczących projektowania, produkcji czy nabywania pojazdów, jak również ich eksploatacji (oraz związanych z nią aspektów technologicznych i technicznych). Elektromobilność odnosi się również do kwestii „pobocznych”, takich jak technologia czy infrastruktura ładowania pojazdów elektrycznych.

Jak widać, elektromobilność to dziedzina bardzo złożona, dlatego nic dziwnego, że ta motoryzacyjna rewolucja potrzebuje czasu. Wiele państw europejskich dopiero w ostatnich latach uregulowało kwestie związane z elektromobilnością i jej rozwojem.

Elektromobilność w Polsce

Wyjaśniliśmy już, czym jest elektromobilność. Warto jednak poruszyć także kwestię tego, jak rozwój zelektryzowanej motoryzacji przebiega w Polsce i jak wypadamy na tle innych europejskich krajów.

Dane zebrane przez PZPM i PSPA z końca czerwca tego roku, które zostały przedstawione w raporcie Licznik Elektromobilności, mówią, że obecnie w Polsce mamy łącznie 50 990 samochodów osobowych i użytkowych z napędem elektrycznym (z czego elektrycznych samochodów osobowych jest 48 883). Podział na w pełni elektryczne samochody i hybrydy wygląda następująco:

  • samochody w pełni elektryczne (ang. battery electric vehicles – BEV) – 48%;
  • samochody hybrydy typu plug-in (ang. plug-in hybrid electric vehicles – PHEV) – 52%.

W Polsce Plan Rozwoju Elektromobilności został przyjęty dopiero w marcu 2017 roku przez rząd Beaty Szydło. Pierwotnie został on podzielony na trzy fazy: pierwsza, trwająca do 2018 roku, zakładała stworzenie warunków prawnych i finansowych do rozwoju elektromobilności, druga, trwająca w latach 2019-2020, obejmowała stworzenie odpowiedniej infrastruktury w wybranych miastach i zintensyfikowanie ludzi do kupowania pojazdów elektrycznych, a trzecia, która według założeń potrwa do 2025 roku, zakłada osiągnięcie dojrzałości w kraju przez elektromobilność. Co to mówi nam na temat rynku pojazdów elektrycznych w Polsce? Tyle, że jest dobrze, ale… mogłoby być lepiej. Przykładowo, Norwegia, która jest liderem w branży elektromobilności, planuje zakończyć produkcję samochodów spalinowych do 2025 roku (na marginesie warto wspomnieć, że wśród najchętniej kupowanych samochodów w Norwegii w 2021 roku szeroką czołówkę stanowiły niemal wyłącznie samochody elektryczne i hybrydy plug-in). W Polsce jest więc pole do poprawy, ale sam trend z pewnością cieszy.

Elektromobilność to nie tylko samochody, czyli o tym, jakie pojazdy jeszcze obejmuje…

Nie da się zaprzeczyć temu, że mówiąc o elektromobilności, mówimy głównie o samochodach osobowych i użytkowych. Jednak pamiętajmy o tym, że omawiana rewolucja motoryzacyjna nie dotyczy wyłącznie aut. Nieustannie rosnącą popularnością cieszą się elektryczne hulajnogi, których w kraju przybywa w bardzo szybkim tempie – w marcu 2022 roku e-hulajnogi były już dostępne w 89 miastach (w sumie około 45 tysięcy pojazdów), a w marcu poprzedniego roku – w 35.

Ciągle rośnie też rynek elektrycznych motorowerów, motocykli i skuterów, a także autobusów – w czerwcu 2022 park autobusów elektrycznych w Polsce liczył 762 pojazdy. Te dane dość jasno pokazują, że w Polsce obraliśmy odpowiedni kurs i jesteśmy na dobrej drodze.

Elektromobilność – co to daje, czyli krótko o zaletach pojazdów elektrycznych

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że wszystko, co napisaliśmy wyżej, brzmi efektownie i atrakcyjnie. Jednak ludzie kupują elektryczne pojazdy nie dlatego, że ulegają chwilowym, modnym trendom, a dlatego, że widzą w nich konkretne korzyści. Do najważniejszych zalet posiadania e-samochodu należy:

  • niski koszt eksploatacji – samochody elektryczne i hybrydy plug-in są tańsze w użytkowaniu niż pojazdy spalinowe;
  • mniejsza awaryjność – auta BEV są wyposażone w mniejszą liczbę elementów i podzespołów podatnych na uszkodzenia mechaniczne oraz zużycie,
  • komfort – samochód można naładować we własnym garażu z wykorzystaniem prywatnej stacji szybkiego ładowania;
  • wygoda podróżowania – pojazdy BEV są cichsze w eksploatacji niż tradycyjne spalinowe.

Jak widzisz, nie ma przypadku w tym, że na pojazdy BEV i PHEV stawia coraz więcej osób. Warto w tym miejscu zauważyć, że samochody elektryczne docenią jeszcze bardziej osoby, które wyposażyły swoje gospodarstwo domowe w panele fotowoltaiczne oraz magazyn energii. Takie rozwiązanie daje praktycznie całkowitą niezależność od rosnących cen prądu i sprawia, że gospodarstwo domowe staje się samowystarczalne energetycznie – zarówno jako miejsce codziennego życia, jak również jako stacja szybkiego ładowania.

Elektro Control – wszystko o elektromobilności i odnawialnych źródłach energii

W Elektro Control doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że postęp technologiczny to już nie tylko przyszłość, ale także teraźniejszość. Dlatego jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pojazdów elektrycznych czy montażu systemu paneli fotowoltaicznych w swoim domu, zapraszamy na naszą stronę internetową instalacjefotowoltaiczne.com do zakładki Oferta. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i udzielimy szczegółowych informacji!