Fundusze na Twoją inwestycję

Znajdziemy dla Ciebie najbardziej korzystne dofinansowanie i pomożemy we wszelkich formalnościach

Finansowanie fotowoltaiki

Najlepsza oferta dla Ciebie

Raty

Wygodne i atrakcyjne kredytowanie

Najprostsze rozwiązanie z minimum formalności i maksimum przejrzystości. W tym przypadku, rozkładamy całą kwotę Twojej inwestycji na raty dopasowane do Twoich potrzeb w dedykowanym
Eko kredycie

Czyste Powietrze

Dofinansowanie dla osób fizycznych na termomodernizację

Dotacja do 135 000 zł na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

Ulga termomodernizacyjna

Budynek mieszkalny jednorodzinny

Ulga polega na odliczeniu 53 000 zł od podstawy obliczenia podatku wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym.

Mój Prąd 5.0

Fotowoltaika od 2 kW do 10 kW

Dofinansowanie w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji wchodzącej w skład przedsięwzięcia. Dotacja do 31 000 zł

Moje ciepło

Budynek mieszkalny jednorodzinny

W programie „Moje Ciepło” przyznawane są dotacje od 7 do 21 tys. zł. Przeznaczone są wyłącznie dla właścicieli nowych budynków mieszkalnych o podwyższonym standardzie energetycznym. Warunek jest taki: najpierw trzeba zainwestować, dopiero potem następuje wypłata dotacji.

Dotacja dla Wspólnot i Spółdzielni Grant OZE

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe zyskują możliwość uzyskania wsparcia finansowego na cele związane z odnawialnymi źródłami energii. Aby otrzymać nawet do 50% dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła oraz inne rozwiązania z zakresu energii odnawialnej w budynkach wielorodzinnych, konieczne jest spełnienie określonych warunków.

Skorzystaj ze wsparcia

Instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła

Zamów darmową konsultację

Wypełnij formularz. Odezwiemy się do Ciebie. Doradzimy, odpowiemy na Twoje pytania i rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Fotowoltaika – finansowanie

Z czym kojarzy nam się instalacja fotowoltaiczna? Oczywiście przede wszystkim z niezależnością od wzrastających nieustannie cen prądu, niższymi rachunkami za prąd, a czasem, całkowitym ich brakiem. Specjaliści oraz stowarzyszenia pro-ekologiczne zwracają natomiast uwagę na aspekt środowiskowy – energia elektryczna pozyskiwana ze słońca jest bowiem całkowicie przyjazna nie tylko naszemu zdrowiu, ale również planecie. To wszystko sprawia, że na panele słoneczne z roku na rok decyduje się coraz więcej osób – zarówno klientów indywidualnych, jak również właścicieli gospodarstw rolnych i przedsiębiorców.

Zalety te robią wrażenie, jednak mimo ich wiele osób wciąż ma pewne wątpliwości dotyczące instalacji fotowoltaicznej. Dotyczą one przede wszystkim kosztów, z jakimi wiąże się wykonanie projektu instalacji oraz jej montaż. Montaż paneli słonecznych najczęściej kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, choć dla bardziej zaawansowanych inwestycji koszty mogą wzrosnąć nawet do ponad stu pięćdziesięciu tysięcy złotych. Jak wybrnąć z tej sytuacji? Warto mieć świadomość tego, że istnieje wiele sposobów na finansowanie własnej inwestycji fotowoltaicznej.

Dofinansowanie do fotowoltaiki – dlaczego jest możliwe?

Zarówno jako osoba prywatna, jak również jako przedsiębiorca czy rolnik, masz różne możliwości na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej. Tego typu inwestycje często są wspierane przez rząd, czego przykładem może być program Mój Prąd, nad którym czuwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska, lub program Czyste Powietrze, wdrożony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Poza tym inwestorzy mają dostęp do szeregu innych dofinansowań i dotacji takich jak Agroenergia.

Dlaczego od kilku lat inwestycje fotowoltaiczne są tak chętnie dofinansowywane? Chodzi tu w dużej mierze o poprawę jakości powietrza w kraju – zdecydowana większość energii elektrycznej w Polsce jest produkowana w elektrowniach węglowych, co wiąże się z bardzo negatywnym wpływem na środowisko naturalne. Wszelkiego rodzaju raty bez oprocentowania, dofinansowania, dotacje i ulgi są zatem ukłonem w stronę osób, które w pierwszej kolejności, jako ochotnicy inwestują w prąd czerpany z odnawialnych, ekologicznych źródeł energii. Częściowy zwrot kosztów poniesionych podczas instalacji paneli słonecznych często sprawia, że inwestycja jest znacznie korzystniejsza cenowo.

Możliwości, czyli nie tylko raty…

Jeśli przymierzasz się do kupna i montażu paneli słonecznych na dachu domu jednorodzinnego lub gospodarstwa rolnego, być może słyszałeś o tym, że możliwe jest bardzo atrakcyjne kredytowanie fotowoltaiki. Możliwości związanych z finansowaniem instalacji jest jednak więcej. Warto poznać je wszystkie przed podjęciem ostatecznej decyzji. Z czego można skorzystać, decydując się na inwestycję w fotowoltaikę? W Elektro Control są dostępne następujące opcje.

Raty 0%

Raty bez oprocentowania to rozwiązanie, które jest nie tylko bardzo korzystne, ale również po prostu przejrzyste. Koszt inwestycji fotowoltaicznej jest podzielony na dziesięć lub dwadzieścia równych rat, które są pozbawione oprocentowania. Raty 0% umożliwiają wygodne rozłożenie kosztów inwestycji bez konieczności jednorazowego ponoszenia dużego wydatku. Dzięki takiej możliwości nie musisz czekać na podjęcie inwestycji, a zamiast tego możesz zamontować panele fotowoltaiczne od razu bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Program „Czyste Powietrze”

Program „Czyste Powietrze” to ogólnopolska, antysmogowa inicjatywa, podjęta przez rząd w 2018 roku, która ma potrwać aż do 2029 roku. Jest to program adresowany do osób fizycznych, którego głównym celem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, powstających na skutek ogrzewania domu jednorodzinnego słabej jakości paliwem w starych piecach. Co istotne, z rządowego programu mogą skorzystać nie tylko osoby wymieniające instalację centralnego ogrzewania.

Do beneficjentów programu „Czyste Powietrze” należą również osoby prywatne, które chcą w domu jednorodzinnym zamontować panele fotowoltaiczne. Dofinansowanie zakupu i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej może wynieść aż do 37 000 złotych. Z tych dotacji mogą skorzystać właściciele oraz współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, a także właściciele lub współwłaściciele lokali mieszkalnych wydzielonych w budynkach jednorodzinnych, o ile lokale te mają wyodrębnioną księgę wieczystą.

Program „Mój Prąd”

Kolejną rządową inicjatywą adresowaną do osób fizycznych jest program „Mój Prąd” – przygotowany we współpracy przez Ministerstwo Energii i Ministerstwo Środowiska. Trzecim podmiotem odpowiedzialnym za inicjatywę jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Celem programu jest zwiększenie produkcji energii z mikroźródeł fotowoltaicznych, a także – podobnie jak w przypadku programu „Czyste Powietrze” – poprawa jakości powietrza. 

Oczekuje się, że dzięki wprowadzeniu programu „Mój Prąd” znacząco zmniejszony zostanie poziom emisji CO2, a zwiększona zostanie zdolność wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Jeżeli chcesz założyć mikroinstalację fotowoltaiczną w swoim domu, możesz liczyć na dofinansowanie do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji od 2 kW do 10 kW wchodzącej w skład przedsięwzięcia do 20 500 złotych, jeśli dodatkowo zdecydujesz się na montaż magazynu ciepła, akumulatora i systemu zarządzania energią. Jest to idealna propozycja dla gospodarstw domowych. 

Ulga termomodernizacyjna

Osoby, które decydują się na podjęcie inwestycji fotowoltaicznej, powinny mieć świadomość tego, że mogą uwzględnić ją podczas rozliczania się z fiskusem. Ulga termomodernizacyjna polega na odliczeniu od dochodu kosztów, które zostały poniesione na realizację inwestycji fotowoltaicznej. Z ulgi termomodernizacyjnej może skorzystać każda osoba fizyczna, będąca właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego, na którym zainstalowano mikroinstalację fotowoltaiczną. Należy przy tym pamiętać, że objęci ulgą termomodernizacyjną mogą być tylko ci podatnicy, którzy wcześniej nie korzystali z innej pomocy rządowej na realizację fotowoltaiczną – czyli na przykład wymienionych wyżej programów „Czyste Powietrze” oraz „Mój Prąd”.

Maksymalna kwota odliczenia ulgi termomodernizacyjnej, przypadająca na osobę fizyczną dokonującą inwestycji fotowoltaicznej, wynosi 53 tysiące złotych.

AgroEnergia

Wymienione wyżej dofinansowania i dopłaty są przeznaczone dla klientów indywidualnych, ale pamiętaj, że do podobnych udogodnień masz także prawo jako właściciel gospodarstwa rolnego. Przykładem dofinansowania adresowanego do rolników jest dopłata z programu AgroEnergia – czyli inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program dotyczy dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych i wiatrowych, a także pomp ciepła o mocy powyżej 10 kW do 50 kW. Celem projektu jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej na obszarach rolniczych.

Dofinansowanie z programu AgroEnergia jest wypłacane już po zakończeniu inwestycji. Dotacja wynosi maksymalnie 15 tysięcy złotych dla instalacji fotowoltaicznych od 10 kW oraz do 25 tysięcy złotych dla instalacji od 30 do 50 kW. Warto mieć świadomość tego, że program AgroEnergia obejmuje również instalacje hybrydowe i w takich przypadkach dofinansowanie może zostać zwiększone o kolejne 10 tysięcy złotych.

Nie tylko dotacja, czyli co należy wiedzieć o zwrocie podatku VAT

Ulga termomodernizacyjna to nie jedyne udogodnienie dotyczące inwestycji fotowoltaicznej i związane z rozliczeniami podatkowymi. Warto wspomnieć o tym, że także rolnicy mogą odliczyć podatek VAT. Jednak jeśli planujesz montaż paneli słonecznych na cele związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, musisz pamiętać, że podatek VAT od instalacji fotowoltaicznej możesz odliczyć tylko w takim stopniu, w jakim wykorzystujesz ją na potrzeby gospodarstwa.

Jest zatem możliwe uzyskanie nawet 100-procentowego zwrotu VAT-u, choć oczywiście tylko w sytuacji, w której cała energia elektryczna pozyskiwana z instalacji fotowoltaicznej, jest wykorzystywana na potrzeby gospodarstwa rolnego.

Zalety i korzyści wynikające z fotowoltaiki

Jak widzisz, możliwości na dofinansowanie Twojej inwestycji fotowoltaicznej jest całkiem sporo, a to, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze dla Ciebie, zależy od wielu czynników – rozmiaru budynku i wielkości instalacji, jej optymalnej mocy, czy celów, na jakie zamierzasz wykorzystywać energię elektryczną. To właśnie dlatego decydując się na fotowoltaikę, warto wybierać doświadczonych specjalistów, którzy pomogą Ci wybrać najlepszą opcję dla Ciebie. Nasza firma Elektro Control na rynku polskim działa już od 2016 roku, czyli od czasu, w którym branża fotowoltaiczna w naszym kraju stawiała pierwsze kroki. Dzięki temu dysponujemy nie tylko niezbędnymi kompetencjami, ale także doświadczeniem i wiedzą na temat wszystkich programów rządowych, dofinansowań, dopłat i ulg dla osób fizycznych, przedsiębiorców czy właścicieli gospodarstw rolnych. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące finansowania fotowoltaiki, skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie – chętnie rozwiejemy Twoje wątpliwości!

Biorąc pod uwagę możliwości dotacji i dopłat do inwestycji fotowoltaicznej, a także zalety i korzyści, jakie wynikają z montażu paneli słonecznych, śmiało możemy powiedzieć, że taka inwestycja jest bardzo opłacalna – tym bardziej że korzyści finansowe nie ustępują wraz z otrzymaniem dofinansowania.

Mówiąc o ekonomicznych korzyściach fotowoltaiki, musimy wspomnieć o znacznie niższych rachunkach za prąd, a przy idealnie dobranej instalacji – całkowicie zminimalizowanych. Uniezależnienie się od cen prądu dyktowanych przez dostawców energii elektrycznej docenią przede wszystkim właściciele przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych, gdzie koszty związane z energią często stanowią lwią część całości wydatków. Interesuje Cię fotowoltaika dla domu jednorodzinnego, gospodarstwa rolnego lub firmy? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Call Now Button