Pompa ciepła powietrzna
Budynki można ogrzewać w różny sposób. Istnieją mniej oraz bardziej ekologiczne i wydajne rozwiązania. Na przykład pompa ciepła powietrzna jest opcją, która cieszy się w ostatnich latach sporym zaufaniem w naszym kraju. Sprawdź więcej informacji, czym jest powietrzna pompa ciepła i dołącz do grona naszych klientów.
Spis treści
Czym jest pompa ciepła powietrzna?
Powietrzna pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje powietrze atmosferyczne do pozyskiwania ciepła i jego przekazywania do instalacji grzewczej oraz do podgrzewania wody użytkowej. Pompa ciepła powietrzna działa poprzez pobieranie ciepła z otoczenia za pomocą specjalnego wentylatora, który przeprowadza proces ogrzewania ciekłego czynnika chłodniczego.
Następnie to ciepło jest skumulowane i przekazywane do instalacji grzewczej oraz do podgrzewania wody. Jest to popularny i stosunkowo ekonomiczny sposób pozyskiwania ciepła, szczególnie w klimatach umiarkowanych. Jednak w bardzo niskich temperaturach zewnętrznych, efektywność pompy ciepła powietrznej może być obniżona, dlatego ważne jest odpowiednie dostosowanie systemu grzewczego do warunków klimatycznych. Na szczęście w naszym kraju powietrzna pompa ciepła do CWU (ciepła woda użytkowa) sprawdza się doskonale.
Pompa ciepła powietrzna — schemat
Oto schemat działania powietrznej pompy ciepła:
- dolne źródło ciepła: w przypadku powietrznej pompy ciepła dolnym źródłem jest powietrze zewnętrzne.
- parownik: w parowniku znajduje się czynnik chłodniczy, który odparowuje przy niskiej temperaturze, pobierając ciepło z powietrza zewnętrznego.
- sprężarka: odparowany czynnik chłodniczy trafia do sprężarki, gdzie jest sprężany, co podnosi jego ciśnienie i temperaturę.
- skraplacz: sprężony czynnik cieplny przekazywany jest do skraplacza, gdzie oddaje zgromadzone ciepło do medium grzewczego, zazwyczaj wody. To ciepło jest wykorzystywane do ogrzewania budynku lub przygotowywania ciepłej wody użytkowej.
- zawór rozprężny: Po oddaniu ciepła w skraplaczu czynnik chłodniczy przechodzi przez zawór rozprężny, co powoduje gwałtowny spadek ciśnienia i temperatury, przygotowując go do powrotu do parownika.
- powrót do parownika: czynnik w postaci niskociśnieniowego gazu trafia z powrotem do parownika, gdzie proces się powtarza.
Powietrzna pompa ciepła wykorzystuje ciepło pobrane z powietrza zewnętrznego, aby podgrzać medium grzewcze i dostarczyć ciepło do wnętrza budynku. Ten proces może również być odwrócony, aby chłodzić pomieszczenia w czasie upałów, dzięki odwróconemu obiegowi termodynamicznemu. W ten sposób pompa ciepła zapewnia zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie pomieszczeń przy wykorzystaniu energii pochodzącej z powietrza zewnętrznego.
Jak natomiast działa pompa ciepła powietrzna monoblok? W urządzeniu monoblok wszystkie kluczowe składniki, takie jak sprężarka, wymiennik ciepła, wentylator i inne, są zintegrowane w jednej obudowie. Dzięki temu cała pompa ciepła może być umieszczona na zewnątrz budynku, a do wnętrza prowadzone są tylko rury przewodzące wodę lub antyzamarzający płyn, który cyrkuluje w systemie centralnego ogrzewania.
Pompa ciepła powietrzna — koszt
Wiesz już, czym jest pompa ciepła powietrzna. Schemat także jest Ci znany. Przekonaj się zatem, od czego zależy koszt jej instalacji. Koszt urządzenia zależy od kilku czynników, które obejmują:
- marka: koszt pompy ciepła może się różnić w zależności od producenta. Firma może wpływać na cenę ze względu na różnice w technologii i wydajności. My stawiamy natomiast na producentów, którzy łączą atrakcyjne ceny urządzeń oraz nowoczesne technologie. W związku z tym kupisz u nas między innymi: pompy ciepła Viessmann,
- zapotrzebowanie domu na energię cieplną: wielkość i izolacja domu oraz jego zapotrzebowanie na ciepło mają wpływ na wybór odpowiedniej mocy pompy ciepła, Im większe i mniej izolowane jest mieszkanie, tym większa moc pompy będzie potrzebna, co może wpłynąć na koszt,
- zastosowane rozwiązanie hydrauliczne: wybór rozwiązania hydraulicznego, takiego jak instalacja podłogowa czy grzejniki, może wpłynąć na koszt instalacji pompy ciepła,
- funkcje urządzenia: dodatkowe funkcje, takie jak na przykład chłodzenie, mogą zwiększyć koszt pompy ciepła.
Urządzenia marki Viessmann to oczywiście niejedyna opcja w naszej ofercie. Dostępne są także między innymi pompy ciepła Panasonic. Koniecznie zapoznaj się zatem ze szczegółami urządzeń od oferowanych producentów i przekonaj się, jaki będzie ostateczny koszt inwestycji. W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem mogą być także pompy ciepła Dimplex.
Powietrzna pompa ciepła cena z montażem — dlaczego my?
Być może wpisałeś w wyszukiwarce Google „powietrzna pompa ciepła cena z montażem” bądź też „pompa ciepła powietrzna koszt”. W takim przypadku wiesz już, czym jest pompa ciepła powietrzna — koszt zależy od opisanych wyżej czynników. Dlaczego natomiast warto zaufać naszej ofercie?
Postaw na nas przede wszystkim ze względu na nasze ogromne doświadczenie w branży. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zaoferować najlepsze urządzenie, profesjonalnie je zamontować, a jednocześnie zagwarantować Ci niezawodność ich działania. Oferujemy także fachowe doradztwo na każdym etapie inwestycji. Dołącz do grona naszych klientów już dziś!