panele fotowoltaiczne half cut

Co to jest technologia Half Cut i czym różni się od technologii w klasycznych modułach PV?

Pojęcie fotowoltaiki jest nam wszystkim coraz bardziej znane, przekonuje się do niej coraz więcej osób, które chcą zainstalować moduły PV w domu czy w firmie. Na rynku pojawia się coraz więcej technologii z różnym ułożeniem ogniw. Elektro Control przybliży Wam technologię half cut oraz shingled.

HALF CUT – czyli moduły z ogniwami ciętymi na pół

Moduł fotowoltaiczny służy do zmiany energii promieniowania słonecznego na prąd stały. Każdy taki moduł składa się z ogniw. W klasycznym module występuje 60 ogniw o wymiarach 156×156 mm, w technologii half cut jest ich dwa razy więcej czyli 120 o wymiarach 156×78 mm. Ta niewielka zmiana konstrukcyjna pozwala małym nakładem kosztów uzyskać ok. 5-10 Wp dodatkowo z modułu PV.

Korzyści z zastosowania modułów w technologii Half Cut :

    1. Zmniejsza straty mocy i zwiększa wydajność

Powierzchnia ogniwa w module HULF CUT jest o połowę mniejsza od ogniw w standardowym module, takie przecięte na pół ogniwo generuje mniejsze natężenie prądu i dwukrotnie mniejszy opór elektryczny (rezystencję). W konsekwencji każdy z szynowodów transportuje prąd o połowę niższy, a spadek oporu elektrycznego powoduje ogólny wzrost wydajności, szczególnie w okresach wysokiego natężenia promieniowania słonecznego co w efekcie daje wyższą sprawność modułu o ok. 1,5-3%. W wielkim skrócie pisząc im mniejszy prąd tym mniejsza strata mocy.

    1. Mniejsze negatywne skutki zacienienia

Moduły w technologii half cut wykazują znacznie mniejsze negatywne skutki zacienienia w stosunku do klasycznej technologii 60-ogniwowej. Wynika to z faktu zmienionej struktury połączeń ogniw w module. W klasycznym module pojawienie się cienia powoduje całkowity spadek wydajności, w przypadku technologii half cut jeśli zacieniona będzie jedna z połówek to nie spowoduje to całkowitego spadku wydajności.

    1. Dłuższa żywotność i niższa temperatura

W modułach z technologią half cut szynowody i ogniwa mają mniejsze obciążenie prądowe, a dzięki mniejszym stratom mocy nie nagrzewają się tak jak moduły standardowe, co jest istotne przy dużym promieniowaniu słonecznym – przedłuża to ich żywotność i zwiększa wydajność w uzyskiwaniu energii!

Pomysłodawcą wprowadzenia takiej technologii był REC, ale aktualnie na rynku wielu producentów oferuje moduły z technologią Half Cut.

Co w takim razie kryje się za technologią shingled?

Sprawdź również: Instalacje fotowoltaiczne

SHINGLED – gontowe łączenie ogniw

W klasycznych modułach ogniwa są ułożone jeden obok drugiego i połączone szynowodami. W technologii shingled ogniwa są ułożone na zakładkę – jak gont. Połączenie ogniw odbywa się za pomocą pasty lutowniczej i jest ono schowane między ogniwami.

Korzyści z zastosowania modułów w technologii shingled:

    1. Niższe straty mocy i większa efektywność

Ogniwo cięte jest na 5 lub 6 pasków ułożonych na zakładkę. Każdy pasek ogniwa lekko zachodzi na kolejny, taka konstrukcja nie ogranicza powierzchni absorpcji promieniowania słonecznego przez ogniwo pozwala więc na optymalne wykorzystanie powierzchni modułu, a tym samym zwiększenie jego efektywności.

Ułożenie na zakładkę ogniw to niższa rezystencja na linii ogniwo moduł przekładająca się na niższe straty. Zbliżenie i zagęszczenie ogniw PV przekłada się także na wyższą sprawność modułu PV w porównaniu do klasycznego systemu połączeń.

    1. Niższa temperatura i estetyka

Zaletą tego sposobu łączenia ogniw jest ograniczenie efektu gorących punktów. Zdaniem wielu takie łączenie ogniw jest też bardziej estetyczne, ale jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje 😊

    1. Mniejsze skutki zacienienia

Długie ogniwa zwykle łączone są równolegle, a każda komórka działa niezależnie. Dzięki temu, efekty zacienienia są mniej odczuwalne.

 

Wielu klientów Elektro Control polubiło moduły właśnie z technologią shingled, która występuje np. w bardzo dobrej jakości i cenie w modułach marki HYUNDAI.

Jak by nie patrzeć obydwie technologie brzmią obiecująco 😊 A którą Wy wolicie?