off grid i on grid infografika

Czym różni się instalacja on-grid i off-grid?

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek co to są instalacje podłączone do sieci (on grid) i instalacje wyspowe (off grid)? W dzisiejszych czasach, kiedy fotowoltaika jest top jeden na pewno każdy słyszał o tego typu instalacjach, o magazynach energii i falownikach hybrydowych. We wcześniejszych artykułach pisaliśmy o kosztach magazynu energii, ale co to właściwie jest i kiedy się go stosuje?

 

Instalacja wyspowa off-grid

Typ instalacji fotowoltaicznej, w której energia elektryczna z modułów fotowoltaicznych – w postaci prądu stałego – jest zamieniania przez falownik na prąd przemienny o odpowiednich parametrach. Nadwyżki energii są wykorzystywane do ładowania akumulatorów (tzw. magazynów energii) w celu późniejszego wykorzystania zgromadzonej energii. W tym typie instalacji falownik zasila jedynie obwody odseparowane od sieci publicznej.

Sam falownik wyspowy może być podłączony do sieci na wejściu AC w celu poboru energii używanej do awaryjnego doładowywania akumulatorów. W przypadku awarii sieci instalacja wyspowa nadal będzie produkować energię. Jeżeli celem inwestora jest niezależność energetyczna oraz możliwość dostarczania energii do sieci, musimy stworzyć instalację hybrydową zbudowaną z dwóch falowników: wyspowego i sieciowego, lub jednego falownika spełniającego obie funkcje.

Instalacje wyspowe i hybrydowe spotyka się póki co w miejscach, gdzie podłączenie do sieci jest niemożliwe oraz nieuzasadnione ekonomicznie. W przyszłości ten typ instalacji będzie bardziej popularny. Magazyny stają się przystępniejsze cenowo dla przeciętnego Kowalskiego. Dodatkowo w nowym programie Mój Prąd taki system będzie dofinansowywany.

Sprawdź: Instalacje fotowoltaiczne

Instalacja podłączona do sieci on-grid

Instalacja podłączona do sieci stanowi większość montowanych instalacji PV na świecie. Jest to typ instalacji fotowoltaicznej, w której energia elektryczna z modułów fotowoltaicznych – w postaci prądu stałego – jest zamieniana przez falownik na prąd przemienny o odpowiednich parametrach i następnie wprowadzana do wewnętrznej instalacji w budynku z możliwością wypływu do publicznej sieci energetycznej nadmiaru energii.

Jest ona popularna z dwóch powodów. Po pierwsze instalacja on grid jest tańsza, gdyż nie wymaga zakupu akumulatorów. Po drugie, w polskim systemie rozliczenia w bilansach rocznych energia z mikroinstalacji wprowadzona do sieci nie jest sprzedawana, lecz z opustem możliwa do odebrania. W konsekwencji sieć energetyczna jest w pewnym sensie magazynem energii, ale tańszym!

Nasza firma Elektro Control zajmuje się zarówno instalacjami off grid jak i on grid. Jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się z Nami! </>