instalacja fotowoltaiczna mława

Fotowoltaika do grzania wody

W ostatnich latach fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością. Zamontowane na dachach domów jednorodzinnych i gospodarstw panele słoneczne można już zauważyć zarówno w centrach dużych miast, jak i na wsiach. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ dzięki fotowoltaice można całkowicie uniezależnić gospodarstwo domowe od dostawców prądu i nieustannie rosnących cen energii. Czy fotowotoltaika może być wykorzystywana również do ogrzewania wody? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.

Ogrzewanie wody fotowoltaiką – jak to możliwe?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że ogrzewanie wody fotowoltaiką jest jak najbardziej możliwe. Co więcej, montaż przeznaczonej do tego instalacji nie jest szczególnie skomplikowany. Fotowoltaika do grzania wody może działać w systemie off-grid, czyli zamkniętym, który uniemożliwia oddawanie nadwyżek energii elektrycznej do ogólnej sieci energetycznej. Pamiętaj jednak, że w takich okolicznościach niezbędne będzie zakupienie specjalnych grzałek i regulatorów.

Zestaw fotowoltaiczny do grzania wody składa się z tradycyjnych paneli słonecznych monokrystalicznych, polikrystalicznych lub połówkowych, które montowane są na dachu lub na gruncie. Liczba paneli zależy oczywiście od rozmiaru gospodarstwa domowego, jednak w wielu przypadkach grzanie wody z paneli fotowoltaicznych jest możliwe już przy czterech modułach. Moc takiej instalacji wynosi zazwyczaj 2-4kW.

Panele słoneczne odpowiedniej mocy możesz przeznaczyć do zasilania całego domu jak i również do podgrzewania ciepłej wody.

Dlaczego warto kupić panele fotowoltaiczne do grzania wody?

Czy fotowoltaika do ogrzewania wody jest dobrym rozwiązaniem? Oczywiście, że tak – szczególnie w przypadku tych gospodarstw domowych, w których woda jest podgrzewana za pomocą prądu. Taka instalacja jest całkowicie samowystarczalna, więc nie trzeba martwić się rosnącymi cenami prądu i wysokimi rachunkami za prąd. Dodatkowo, warto mieć świadomość tego, że jest to instalacja uniwersalna, która może zostać wykorzystana do grzania wody, ale również zasilania grzałek, mat grzewczych czy ogrzewania podłogowego.

Dużą zaletą instalacji fotowoltaicznej do podgrzewania wody jest też jej bezobsługowość. Obecnie produkowane zestawy są praktycznie bezawaryjne, co sprawia, że na co dzień są praktycznie niezauważalne. Co więcej, pracują bardzo cicho.

Interesują Cię panele fotowoltaiczne do grzania wody? Skontaktuj się z Elektro Control!

Panele fotowoltaiczne do grzania wody to temat, na który można by mówić znacznie więcej. Dlatego jeżeli interesuje Cię to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie montażu fotowoltaiki do domów jednorodzinnych i gospodarstw, skontaktuj się z naszą firmą Elektro Control na stronie instalacjefotowoltaiczne.com. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i przedstawimy Ci szczegóły dotyczące instalacji fotowoltaicznej do podgrzewania wody w Twoim domu.