rachunek za prąd po instalacji paneli fotowoltaicznych

Jak wygląda rachunek za prąd po zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych?

Wielu inwestorów zastanawia się jak będą wyglądać rachunki za prąd zakładając instalację fotowoltaiczną. Według Nas jest to najlepsza opcja, żeby swoje rachunki za prąd obniżyć. Jednakże, wbrew powszechnej opinii nie obniżymy ich do zera. Ile zatem wyniosą nas rachunki za prąd z instalacją fotowoltaiczną?

Fotowoltaika, a opłaty za prąd

Piotr i Kasia wraz ze swoją dwójką dzieci mieszkają w domku jednorodzinnym na Mazowszu. Jest to obecnie najbardziej popularny model rodziny w Polsce. Oboje rozważają inwestycję w instalację fotowoltaiczną korzystając z usług Naszej firmy Elektro Control. Chcą się dowiedzieć jak będzie wyglądać ich rachunek za prąd decydując się na instalację paneli fotowoltaicznych. Oto co wyliczyliśmy!

Nasz fachowiec, biorąc pod uwagę zużycie energii elektrycznej 4000 kWh dobrał dla Piotra i Kasi instalację o mocy 5 kWp. Średnia produkcja z takiej instalacji wyniesie 5000 kWh rocznie.

Piotr i Kasia zużywają 4000 kWh rocznie, z czego całość zapewnią im panele. Tak powinien wyglądać rachunek za prąd dobrze dobranej mocy instalacji PV.

Obliczenia zostały wykonane zakładając:

  • poziom zużycia taki, że 25% wyprodukowanej energii elektrycznej zostanie bezpośrednio zużyte na własne potrzeby, a 75% trafi do wirtualnego magazynu energii do sieci i będzie można odebrać ją w 80% biorąc pod uwagę system netmeteringu;

 

  • ceny netto za energię podane są dla grupy taryfowej G11, według stawek z Taryfy Energa Obrót S.A dla energii elektrycznej z 2020 roku;

Sprawdź także: Fotowoltaika dla domu

Jak zostały wykonane obliczenia?

1. Obliczenie energii zużytej bezpośrednio na własne potrzeby 25%*5000 kWh= 1 250 kWh

2. Obliczenie energii oddanej do sieci 5000 kWh-1250 kWh= 3 750 kWh

3. Obliczenie energii pozostałej do wykorzystania z uwzględnieniem sytemu opustu 0,8*3750 kWh= 3 000 zł

4. Energia pobrana z wirtualnego magazynu energii 4 000 kWh-1 250 kWh= 2 750 kWh

Z prostych wyliczeń wynika, że do odebrania z magazynu zostanie 3000 kWh. Z tego co widzimy instalacja fotowoltaiczna została dobrana tak, żeby pokryć 100% zapotrzebowania na energię elektryczną z zapewnieniem małego zapasu:

3 000 kWh-2750 kWh= 250 kWh

Podsumowanie

Decydując się na instalację fotowoltaiczną opłaty za energię elektryczną ograniczają się do opłat stałych. Warunkiem jest odpowiedni dobór mocy instalacji fotowoltaicznej do obecnego zużycia energii. Najlepiej kierować się do profesjonalnej firmy, która odpowiednio się tym zajmie.

Rozliczenie roczne bez mikroinstalacji: 3 176, 48 zł

Rozliczenie roczne z mikroinstalacją: 156, 81 zł

Oszczędności w skali roku: 3 019,67 zł