rekuperacja w nowym domu

Kiedy nie warto robić wentylacji z odzyskiem ciepła?

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła to inaczej rekuperacja. Pomimo że rozwiązanie to jest znacznie lepsze od wentylacji grawitacyjnej, nie zawsze warto je wdrażać. Dlaczego tak się dzieje? Zapoznaj się z tym artykułem. Wskazujemy Ci w nim, kiedy nie warto robić wentylacji z odzyskiem ciepła

Kiedy nie warto robić wentylacji z odzyskiem ciepła? Wariant 1

Wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie warto robić na przykład wtedy, gdy chcesz zainstalować ją samemu. Dlaczego? Konieczne jest bowiem powierzenie tej pracy osobie bądź też firmie, która otrzymała autoryzację producenta wybranego przez Ciebie rekuperatora. Musi ona zostać przeszkolona zarówno z zakresu doboru elementów, jak i montażu oraz regulacji instalacji wentylacyjnej. 

Wspomniani instalatorzy otrzymują od dobrych producentów pełne wsparcie techniczne, a także pomoc z zakresu realizacji systemów w konkretnych budynkach. Decydując się zatem na powierzenie usługi ekspertom, masz gwarancję pełnego bezpieczeństwa. Pracując samodzielnie, nie masz tej pewności.

Dodatkowo w zdecydowanej większości przypadków montaż klimatyzacji na własną rękę powoduje uszkodzenie drogich urządzeń. Instalacja wymaga bowiem nie tylko odpowiednich narzędzi oraz dodatkowych materiałów, ale również specjalistycznej wiedzy. Nierzadko także osoby, które decydują się na samodzielną instalację wentylacji mechanicznej, nie tylko uszkadzają swoje urządzenia, ale również demolują pomieszczenia. 

Kolejnym argumentem, który przemawia za tym, aby nie decydować się na samodzielną instalację wentylacji mechanicznej, jest fakt, że stracisz wtedy gwarancję na urządzenia. 

W rezultacie, jeśli cokolwiek będzie działać nieprawidłowo, nie będziesz mógł uzyskać żadnego wsparcia od producenta. W związku z tym po wydaniu sporej kwoty na inwestycję nadal nie będziesz czuł się spokojnie. Dodatkowym problemem, który może się pojawić po samodzielnej instalacji wentylacji mechanicznej (przy założeniu, że będzie ona działać) jest jej zbyt głośna praca. W niektórych przypadkach może z kolei dojść do zbyt mocnego przepływu powietrza. W takim przypadku domownicy mogą oczekiwać od Ciebie wyłączenia wentylacji. Na szczęście tych problemów da się uniknąć.

Jeżeli bowiem skorzystasz z usług autoryzowanego eksperta, będziesz mógł cieszyć się zarówno długoletnią gwarancją, jak i profesjonalnym serwisem technicznym. Będziesz miał również pewność, że wszystko zadziała bezbłędnie. Dodatkowo odpowiedzialność za montaż rekuperacji ponosi instalator. Tym bardziej polecamy skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która zajmuje się instalacją rekuperacji. 

Kiedy nie warto robić wentylacji z odzyskiem ciepła? Wariant 2

Montaż rekuperacji nawet przez ekspertów jest niewskazany w jeszcze jednej sytuacji. Dla przykładu, gdy Twój dom jest bardzo mały i rekuperatora nie można zainstalować z daleka od pomieszczeń użytkowych, cały czas będzie towarzyszył Ci hałas. Wpłynie to w dużym stopniu na komfort użytkowania pomieszczeń. Rekuperacja jest zatem najlepszym rozwiązaniem w przypadku dużych budynków. W takich bowiem sytuacjach serce wentylacji mechanicznej może zostać zainstalowane z dala od miejsca, w którym stale przebywają ludzie. Decydując się na usługi sprawdzonej firmy, masz gwarancję, że rekuperator znajdzie się w optymalnym położeniu. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest posiadanie odpowiednio dużej nieruchomości. W takiej sytuacji koniecznie skorzystaj z usług profesjonalnego instalatora z autoryzacją od producenta.

Kiedy nie warto robić wentylacji z odzyskiem ciepła? Wariant 3

W przypadku, gdy Twój dom jest naprawdę stary i wymaga generalnego remontu, montaż wentylacji mechanicznej ma sens dopiero po jego przeprowadzeniu. Robiąc to wcześniej, musisz pamiętać, że wentylacja z odzyskiem ciepła nie zastąpi odpowiedniej izolacji ścian. Oznacza to, że nie będziesz mógł cieszyć się pełnią potencjału tej nowoczesnej technologii. W tym przypadku nawet skorzystanie z pomocy w pełni profesjonalnej firmy nic nie zmieni. Najpierw przeprowadź zatem gruntowny remont, a w dalszej kolejności skorzystaj z usługi instalacji wentylacji mechanicznej. 

Podsumowanie

Decyzja o wdrożeniu do swojego domu wentylacji z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacji niemal zawsze jest doskonałym rozwiązaniem. Istnieją jednak sytuacje, w których jest to niewskazane. Dla przykładu nie powinieneś podejmować takiej decyzji, jeśli zamierzasz samodzielnie wykonać pracę. Podobnie również nie warto decydować się na wentylację z odzyskiem ciepła w sytuacji, gdy Twój dom jest niewielkich rozmiarów. Kolejnym przypadkiem, gdy nie warto decydować się na montaż rekuperacji, jest konieczność przeprowadzenia gruntownego remontu w Twoim domu. 

Wszystkie pozostałe sytuacje, które można sobie wyobrazić, pozwalają na w pełni opłacalny montaż wentylacji z odzyskiem ciepła. Pamiętaj jedynie o tym, aby skorzystać z usług sprawdzonego instalatora. Najlepiej w tym celu zgłosić się do firmy, która od lat wykonuje tego typu instalacje.