Recykling modułów PV

Martwicie się co zrobicie z modułami fotowoltaicznymi, gdy ich żywotność się skończy bądź moduł ulegnie degradacji? W tym artykule przedstawimy jak dokładnie wygląda rynek recyklingu modułów.

Z reguły instalacja fotowoltaiczna pracuje kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Zależy to od wielu elementów od producenta, aż po zdarzenia losowe np. gradobicie. Coraz częściej klienci indywidualni, ale też inwestorzy farm bądź dzierżawiący grunt pod farmę pytają o utylizacje paneli. Zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi powoduje ciągły wzrost zapotrzebowania na recykling.

Recykling jest to odzyskiwanie surowców z produktów odpadowych. W procesie recyklingu modułów, po usunięciu ramy, kabli i skrzynki przyłączowej, wykonane z aluminium, szkła, plastiku, miedzi, srebra i krzemu panele fotowoltaiczne są cięte i zgniatane. Następnie komponenty są oddzielane i wysyłane do oddzielnych strumieni recyklingu. Odzyskane materiały w postaci szkła i wafli krzemowych wykorzystywane są do produkcji pokryw do studzienek kanalizacyjnych. Firma może również produkować inne elementy inżynierii drogowej i budowlanej. Aluminium przekazywane jest zazwyczaj do huty.

Przedsiębiorstw zajmujących się recyklingiem paneli fotowoltaicznych na razie nie ma zbyt wiele. Na całym świecie jest ich ok. 100. Większość działa w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Kilkoma dysponuje też Wielka Brytania, Niemcy, Australia czy Japonia.

Pierwszy w Europie zakład recyklingu fotowoltaiki powstał w 2018 roku, w Rousset. Projekt to efekt współpracy firmy Veolia i PV Cycle – ogólnokrajowego stowarzyszenia, które zajmuje się tematem przetwarzania fotowoltaiki. Obiekt PV Cycle jest w stanie odzyskać ok. 95% surowców użytych do budowy paneli.

Recykling w Polsce

W Polsce recyklingiem i utylizacją paneli zajmuję się firma Thornmann Recycling Sp. z o.o. z siedzibą w Toruniu.

Koszty recyklingu

Średni koszt oddania paneli do recyklingu to 1,5 zł netto/kg.

Zobacz także: Farmy fotowoltaiczne