panele fotowoltaiczne na dachu

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej

Co jeśli dobrana instalacja okaże się za mała? Co jeśli dołożyliśmy w domu urządzenia zwiększające zużycie energii elektrycznej i obecna produkcja z instalacji pv nie jest wystarczająca? Czy można i jak rozbudować istniejącą instalację?

Pierwszy krok

Pierwszym krokiem jaki należy zrobić jest zwrócenie się do firmy, która zakładała nam instalację fotowoltaiczną i poproszenie o audyt fotowoltaiczny. Jeżeli nie ma takiej możliwości należy skorzystać z usług innej firmy specjalizującej się w tym temacie. Do każdej instalacji podchodzi się indywidualnie. Z pomocą specjalistów praktycznie każdą instalację możemy rozbudować. Nasza firma ELEKTRO CONTROL jest na rynku już 5 lat i ma bogate doświadczenie.

Drugi krok

Wybrana firma wykona dokładny audyt fotowoltaiczny. Taki audyt pozwoli na weryfikację obecnej instalacji. Musimy wiedzieć jakie moduły i falownik zostały użyte w instalacji. Jakie jest pokrycie, nachylenie i azymut dachu oraz czy powierzchnia dachu pozwoli na montaż nowej instalacji fotowoltaicznej.

Trzeci krok

Trzecim krokiem jest dopasowanie paneli. Najlepiej gdy użyjemy paneli o zbliżonych parametrach do tych użytych w poprzedniej instalacji. Czemu? Jeśli mamy falownik stringowy i damy moduły różnych mocy na jednym łańcuchu to instalacja nie będzie efektowna i panele większej mocy będą działać z mocą paneli mniejszej mocy. Na przykład na dachu mamy panele o mocy 300 W, a dokładamy panele 340 W to dołożone panele będą działać jak istniejące moduły o mocy 300 W, czyli wszystkie panele będą pracować z mocą 300 W.

Sprawdź: Instalacja fotowoltaiczna

Czwarty krok

Sprawdzenie czy istniejący falownik będzie wystarczający. Zazwyczaj falownik dobiera się tak, aby jego moc nominalna była nieco mniejsza niż moc nominalna paneli. W zależności jak jest skierowana instalacja, jakie jest jej pochylenie przewymiarowanie mocy instalacji możemy zrobić w przedziale 80-125%. Im dalej na wschód/zachód to przewymiarowanie będzie mogło być większe. Gdy istniejący falownik nie pozwala na zwiększenie mocy instalacji drugą opcją jest dobranie do rozbudowywanej instalacji osobnego falownika. Jest jeszcze możliwość wymiany istniejącego falownika na większy, ale w tym przypadku zostajemy z używanym falownikiem, a ekonomicznie nie jest to uzasadnione. Specjalista dobierze najlepszą opcję rozbudowy.