Wentylacja z rekuperacją — na czym polega rekuperacja wentylacji mechanicznej?

Troska o środowisko naturalne to oczywiście niejedyny powód, dla którego tak wielu inwestorów decyduje się na montaż ekologicznych technologii w swoich domach, firmach, a także gospodarstwach rolnych. Spore znaczenie mają również podwyżki prądu oraz gazu. Wentylacja z rekuperacją musi dzisiaj znaleźć się praktycznie w każdym nowoczesnym budynku. Sprawdź więcej informacji na ten temat!

Rekuperacja mechaniczna — co to jest?

Czym jest rekuperacja? Termin pochodzi z łaciny od słowa “recuperatio”. Dosłownie oznacza on odzyskiwanie energii. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją jest zatem energooszczędna.

Wspomnijmy tylko, że starszym rozwiązaniem jest wentylacja grawitacyjna. Ta druga uzależniona jest jednak od zmian temperatury, a także ciśnienia. W związku z tym może działać zbyt intensywnie w sezonie zimowym albo zbyt słabo latem. W wyniku tego mogą pojawić się problemy wynikające z zawilgocenia niedostatecznie wentylowanych pomieszczeń. 

Wentylacja grawitacyjna działa ogólnie na tej samej zasadzie, co mechaniczna. Z tą jednak różnicą, że w przypadku mechanicznej ruch powietrza jest w pełni kontrolowany. Odpowiadają bowiem za niego wentylatory, których prędkość obrotową możesz regulować. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej nie jesteś zdany na niezależne od Ciebie czynniki, takie jak na przykład temperatura. 

Celem wentylacji za każdym razem jest usunięcie powietrza z wnętrz, w których jest najwięcej zanieczyszczeń. Z tego też powodu główne pomieszczenia z wyciągiem to za każdym razem kuchnia oraz łazienka. W pozostałych pokojach najważniejsze jest z kolei doprowadzenie świeżego powietrza. W przypadku wentylacji z rekuperacją wykorzystywane są kanały nawiewne, które są prowadzone od centrali zamiast nawiewników okiennych. 

Powietrze, które jest nawiewane, musi przejść przez centralę. Aby możliwa była rekuperacja wentylacji mechanicznej, koniecznie trzeba skorzystać z dobrego projektu. Jest on niezbędny bez względu na to, czy zdecydujesz się skorzystać z rekuperacji w nowym domu, modernizowanym budynku, czy też w mieszkaniu. Profesjonalny projekt, a także montaż rekuperacji może zagwarantować Ci tylko specjalistyczna i uznana branży firma. 

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją — dlaczego warto?

Skorzystanie z rekuperacji mechanicznej ma ogromny sens. Dbanie o jakość powietrza w pomieszczeniu ma bowiem spore znaczenie zarówno dla komfortu życia, jak i samopoczucia oraz koncentracji. Ma to związek między innymi z ilością dwutlenku węgla w powietrzu. 

W sytuacji, gdy wentylacja działa nieprawidłowo, dwutlenku węgla jest więcej. Dodatkowo w takich pomieszczeniach znajduje się sporo kurzu, alergenów, a także nieprzyjemnych zapachów. Nieodpowiednia wilgotność powietrza prowadzi zatem na przykład do problemów z oddychaniem oraz ograniczeniem innych możliwości fizycznych. Dla przykładu, w warunkach podwyższonej wilgotności ludziom trudniej jest złapać oddech i znacznie gorzej znoszą wysiłek. 

Z kolei w sytuacji, gdy parametr ten jest zbyt niski, ułatwia to przedostawanie się do organizmu szkodliwych substancji. Dodatkowo suche powietrze jest bardzo niekorzystne dla osób, które cierpią na różnego rodzaju alergie, a także dla dzieci. Wykorzystanie opisanej technologii pozwala także na zachowanie równej temperatury w domu. Możesz mieć wtedy gwarancję komfortu termicznego w miejscu, w którym mieszkasz.

Jak wspomnieliśmy na początku tego artykułu, sporą wagę mają również korzyści finansowe. W przypadku, gdy system rekuperacji wentylacji mechanicznej potrafi odzyskać nawet 90% ciepła, powoduje to ogromne oszczędności w zakresie ogrzewania domu. 

Rekuperacja mechaniczna gwarantuje Ci, że nie będziesz miał żadnych problemów z poziomem wilgotności w swoich pomieszczeniach, a także wysokością rachunków za energię elektryczną. Zwłaszcza wtedy, gdy połączysz opisaną technologię z instalacją fotowoltaiczną. Z tego też powodu cieszy się ona tak dużym zainteresowaniem inwestorów w naszym kraju. 

Inwestycja zarówno w rekuperację, jak i pompę ciepła oraz instalację fotowoltaiczną jest zatem opłacalna. Zyski osiągane przez gospodarstwa domowe, a także firmy są długofalowe. Dotyczą one nie tylko kwestii związanych ze zdrowiem oraz samopoczuciem, ale również finansami. 

Rekuperacja mechaniczna — dla Twojej wygody

Nowoczesne rekuperatory dostępne są z kompletnym osprzętem. Ich instalacja wykorzystuje nowoczesne technologie. Możesz być zatem pewien nie tylko cichej pracy i niezawodnego działania, ale również wygodnego sterowania z poziomu na przykład aplikacji mobilnej. Jeżeli zdecydujesz się na sprawdzonego usługodawcę, który odpowie za instalację, masz również gwarancję szybkiego montażu, a także całodobowego serwisu. Koniecznie zatem zaufaj ekspertom!