Co to jest magazyn energii?
Możliwość uniezależnienia się od stale rosnących cen prądu, brak ryzyka przerw w dostawach energii elektrycznej czy przejście na bardziej ekologiczny tryb życia… to tylko kilka zalet wynikających z montażu instalacji fotowoltaicznej. Panele solarne są bardzo korzystną opcją w okresach, w których panuje duże nasłonecznienie, ale skąd czerpać darmowy prąd jesienią i zimą, gdy instalacja może pracować wydajnie zaledwie przez 5-6 godzin na dobę? Rozwiązaniem jest własny magazyn energii elektrycznej.
Spis treści
Czym jest własny magazyn energii elektrycznej?
Standardowa instalacja fotowoltaiczna działa najczęściej w systemie on-grid, co oznacza, że jest podłączona do ogólnej sieci energetycznej. Dzięki temu ewentualne nadwyżki produkowanego prądu mogą być sprzedawane do zakładu energetycznego, a następnie odkupywane, co w praktyce można nazwać swego rodzaju „magazynowaniem”. Takie rozwiązanie oferuje wprowadzony w 2022 roku system net-billing. Osoby, które zostały prosumentami do 31 marca 2022, nadal mogą korzystać z net-meteringu, czyli magazynowania nadwyżek energii w sieci z możliwym wykorzystaniem 70-80% tej energii.
Jednak doskonałym rozwiązaniem może być inwestycja we własny magazyn energii, czyli urządzenie, które umożliwia magazynowanie produkowanego przez panele fotowoltaiczne prądu. Jest to co prawda opcja kosztowniejsza (cena magazyny, w zależności od pojemności, wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych), ale umożliwia całkowite uniezależnienie się od cen prądu (w przeciwieństwie do net-billingu) oraz konieczności oddawania części nadwyżek energii (co ma miejsce przy net-meteringu).
Jak działa magazyn energii?
Skoro wiesz już, co to jest magazyn energii, warto w kilku zdaniach wyjaśnić, jak działa magazyn energii elektrycznej. Tutaj musimy zacząć od zaznaczenia, że magazyn energii może być wykorzystywany wyłącznie w systemie hybrydowym lub off-grid, czyli zamkniętym.
Taką instalację należy wyposażyć nie tylko w panele fotowoltaiczne, falownik hybrydowy i wspomniany magazyn energii, ale również w inwerter lub regulator ładowania oraz inwerter wyspowy. Dopiero wówczas falownik nadwyżki energii, które normalnie trafiałyby do sieci ogólnej, może transportować do magazynu energii. Taki akumulator „przechowuje” wyprodukowany prąd, a co za tym idzie, umożliwia wykorzystanie go w okresach, w których wytwarzanie energii elektrycznej jest mocno ograniczone – czyli po zmroku oraz w okresie jesienno-zimowym.
Zobacz naszą ofertę fotowoltaika dla domu.
Czy magazyn energii ma sens?
Czy magazyn energii ma sens? Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna: jak najbardziej! Co prawda, jak wspomnieliśmy, zakup akumulatora może wiązać się z dość dużym wydatkiem, jednak korzyści są ogromne! Przede wszystkim, jest to szansa na całkowite uniezależnienie się od cen prądu od dostawców i ewentualnych przerw w dostawach. Magazyn energii umożliwia stworzenie całkowicie samowystarczalnego budynku, nawet wówczas, gdy znajduje się on w dalszej odległości od sieci energetycznej. Magazynowanie prądu w ten sposób jest zatem polecane nie tylko do domów jednorodzinnych, ale także do działek wypoczynkowych i domków letniskowych.