Magazynowanie prądu z fotowoltaiki
Chociaż fotowoltaika w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością, część osób podkreśla, że nie jest to rozwiązanie doskonałe. Wątpliwości budzi przede wszystkim fakt, że efektywność paneli słonecznych jest uzależniona od ich nasłonecznienia, a to, jak wiadomo, bywa różne w zależności od pory dnia czy roku. Jak można rozwiązać ten problem? Doskonałą opcją jest magazynowanie prądu z fotowoltaiki!
Spis treści
Sposoby na magazynowanie energii fotowoltaicznej
Podstawowym sposobem na magazynowanie energii fotowoltaicznej jest jej… sprzedaż. Tak, to nie pomyłka. Instalacja fotowoltaiczna standardowo działa w systemie on-grid, czyli takim, który jest przyłączony do ogólnej sieci energetycznej. W takiej sytuacji to właśnie sieć staje się wirtualnym „magazynem”, choć nie w sensie dosłownym.
Mając instalację fotowoltaiczną w systemie on-grid, można sprzedawać do zakładu energetycznego ewentualne niewykorzystane nadwyżki prądu po określonej cenie, a następnie odkupić je na takich zasadach jak inni klienci. Taki system magazynowania i rozliczania energii elektrycznej z fotowoltaiki nazywamy net-billingiem.
Jakie są zalety net-billingu? Przede wszystkim to, że decydując się na to rozwiązanie, nie ponosimy dodatkowych kosztów wynikających z zakupu innego sprzętu (o tym zaraz). Warto nadmienić też, że od 1 lipca 2022 do 30 czerwca 2024 nadwyżki energii są rozliczane według średniej ceny rynkowej energii elektrycznej z poprzedniego miesiąca kalendarzowego, ale od 1 lipca 2024 roku net-billing będzie opierał się na rozliczaniu wartości nadwyżek wyprodukowanego prądu z zastosowaniem taryf dynamicznych według cen godzinowych. Umożliwi to sprzedaż energii w okresach, gdy jej cena będzie najwyższa.
Przeczytaj więcej o sposobach magazynowania energii elektrycznej.
Jak magazynować energię z fotowoltaiki w systemie zamkniętym?
Magazynowanie energii fotowoltaicznej jest możliwe również w systemie zamkniętym, czyli tak zwanym off-grid. Wówczas przekazanie nadwyżek energii do ogólnej sieci energetycznej nie jest możliwe. Jak magazynować energię z fotowoltaiki w systemie zamkniętym?
Przede wszystkim, taka instalacja powinna być wyposażona w inwerter lub regulator ładowania oraz inwerter wyspowy. Niezbędne jest również kupno specjalnego domowego magazynu energii. To właśnie do niego falownik przekierowuje energię elektryczną wytwarzaną przez zainstalowane na dachu panele fotowoltaiczne i to właśnie w nim jest ona magazynowana.
Sprawdź naszą ofertę: instalacje fotowoltaiczne dla domu
Zainwestowanie w magazyn energii jest doskonałym wyborem nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także na działkach letniskowych. Pozwala to magazynować prąd wtedy, gdy panele pracują najbardziej wydajnie (latem pobierają one energię nawet przez 11-12 godzin) i wykorzystywać go w okresach, gdy nasłonecznienie jest mniejsze (jesień-zima).
Jak magazynować energię elektryczną z fotowoltaiki – podsumowanie
Wiesz już, jak magazynować energię elektryczną z fotowoltaiki. Domowy magazyn energii możesz kupić między innymi w naszym sklepie Elektro Control, a jeżeli masz dodatkowe pytania dotyczące magazynowania energii elektrycznej, skontaktuj się z nami na instalacjefotowoltaiczne.com.