poprawne działanie pompy ciepła

Czy w moim domu pompa ciepła będzie działać poprawnie?

 

Coraz częściej właściciele domów, ale nie tylko, również mieszkań decydują się na montaż pompy ciepła w zamian za kocioł na paliwo stałe. O czym należy pamiętać decydując się na pompę ciepła?

 

Co ważne ograniczenie zanieczyszczeń pozwoli na stosowanie się do obecnych wymagań wynikających z Uchwał antysmogowych. Uchwała antysmogowa to przepisy przyjęte na podstawie art. 96 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska przez sejmik danego województwa, które pomogą ograniczyć zanieczyszczenie powietrza. Uchwały antysmogowe mogą określać:

 

  • rodzaj lub jakość paliw, które będzie można stosować lub których stosowanie będzie zakazane lub
  • parametry albo rozwiązania techniczne lub parametry emisji instalacji, w których następuje spalanie paliw dopuszczonych do stosowania na danym obszarze,
  • sposób lub cel wykorzystania paliw objętych ograniczeniami,
  • okres obowiązywania ograniczeń lub zakazów w ciągu roku,
  • obowiązki podmiotów objętych uchwałą w zakresie niezbędnym do kontroli jej realizacji.

 

Obecnie wymagania antysmogowe obowiązują w 14 z 16 województw. Zgodnie z planami rządu do 2030 roku w miastach, a do 2040 roku na wsiach pożegnamy się z ogrzewaniem węglowym. Obecnie bardzo popularnym paliwem stał się gaz ziemny. Jednak on też emituje CO2 do atmosfery i prędzej czy później będzie ograniczane.

Co w takim przypadku zostaje Nam do wyboru na opał? Dobrą alternatywą będzie bezobsługowa pompa ciepła.

Kiedy możemy zdecydować się na pompę ciepła i nie martwić się co będzie po montażu?

To zależy przede wszystkim od tego, jaki jest standard energetyczny budynku. Jeśli zużywamy mniej niż 4 tony węgla lub 2300 m3 gazu ziemnego (rachunek za ok. 5 000 zł) rocznie, to jak najbardziej możemy rozważać zmianę na pompę ciepła. Jeśli używamy do ogrzewania gazu płynnego, oleju opałowego lub (nie daj Boże!) grzejników elektrycznych, tym bardziej powinniśmy wziąć to pod uwagę.

Dlaczego zużycie opału jest istotne? Ponieważ jeśli budynek jest nieocieplony traci dużo energii, zmiana sposobu ogrzewania tego nie rozwiąże. Nie ma sensu lać wody do dziurawego wiadra. Zanim wymienimy źródło ciepła na efektywne, budynek musi być na nie gotowy. Dlatego ważne jest ocieplenie wszystkich przegród, wymiana okien i zmiana armatury jeśli urządzenia te pozostawiają wiele do życzenia.

Program “Czyste Powietrze” może dofinansować zakup pompy ciepła i remont zapobiegający stratom energii np. poprzez izolację ścian oraz zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (30% kosztów, a u osób o niskich zarobkach nawet 60%). Wentylacja mechaniczna z rekuperacją to wciąż mało popularna technologia, a szkoda, bo nie tylko oszczędza energię, ale też poprawia komfort i oczyszcza powietrze skuteczniej od popularnych oczyszczaczy.

Dofinansowanie do likwidacji kopciuchów na pewno przynosi korzyść dla jakości powietrza, ale z punktu widzenia kieszeni lepiej byłoby zacząć od termomodernizacji. Ocieplenie ścian i wymiana okien pozwala zaoszczędzić przynajmniej połowę energii i proporcjonalnie zmniejszyć emisje. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją daje kolejnych kilkanaście do trzydziestu procent oszczędności. Dodatkowym elementem na który należy zwrócić uwagę to źródło ciepła. Najlepszym źródłem jest ogrzewanie podłogowe, co nie znaczy, że grzejniki płytowe nie nadają się do pracy z pompą ciepła. Szczególną uwagę należy zwrócić przy budowie nowego budynku- najlepiej decydować się na ogrzewanie podłogowe. Jak wiemy kotły są wysokotemperaturowe. Pompa ciepła osiąga najlepszą sprawność przy niskich temperaturach. Po dokonaniu tych zmian zużycie energii do ogrzewania jest niskie, a pompa ciepła staje się naturalnym wyborem.

Nasza firma Elektro Control chętnie pomoże Ci przy tak ważnej decyzji 😊

Grzegorz Panfil– specjalista od pomp ciepła – 570 030 975

Zobacz także: Pompa ciepła z fotowoltaiką