Fotowoltaika dofinansowanie dla firm — aktualne programy finansowania

Odnawialne źródła energii to technologia na miarę nowoczesnej firmy. Modyfikacja konwencjonalnych metod pozyskiwania prądu stała się wręcz koniecznością. Nieprzypadkowo zatem tak sporym powodzeniem cieszy się w dzisiejszych czasach fotowoltaika. Dofinansowanie dla firm to jedna z możliwości, z której warto skorzystać. Sprawdź więcej informacji!

Dotacje na fotowoltaikę dla firm — co to jest?

Dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm jest na przykład pokryciem części kosztów związanych z jej instalacją. To jednak nie wszystkie możliwości. Wsparcie finansowe może dotyczyć zatem:

  • budowy jednostek wytwórczych,
  • przebudowy jednostek wytwórczych,
  • zakupu i montażu instalacji PV.

Wiele zależy w tym przypadku od tego, z jakiego programu wsparcia skorzystasz. 

Zgodnie ze statystykami przeprowadzonymi przez EFL to właśnie wysokie koszty instalacji są największą barierą, która stoi na drodze przedsiębiorców i osób prywatnych do zamontowania fotowoltaiki, a więc inwestycji w odnawialne źródła energii. 

Wsparcie dla przedsiębiorstw to nie tylko dotacje dla firm. Fotowoltaika w polskich przedsiębiorstwach może być zainstalowana także dzięki pożyczkom na opłacalnych zasadach. Ponadto możliwe jest na przykład zwolnienie z podatku od nieruchomości dla osób fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. 

Coraz więcej firm decyduje się skorzystać ze wsparcia finansowego przeznaczonego na instalacje PV. Jakie jest tego powód? Oprócz niższych kosztów użytkowania energii elektrycznej dochodzi także coraz większa świadomość społeczna w zakresie poziomu szkodliwości konwencjonalnych źródeł energii. To właśnie dzięki fotowoltaice możliwe jest między innymi zmniejszenie emisji CO2 do środowiska naturalnego. Aby jednak dotacja na fotowoltaikę dla firm trafiła do Twojego przedsiębiorstwa, potrzebujesz wiedzy, z jakich programów skorzystać. Sporo pomóc mogą Ci także specjaliści, którzy mają ogromną wiedzę na temat instalacji fotowoltaicznych. Jak wygląda dofinansowanie na fotowoltaikę dla firm w poszczególnych programach, wskażemy w dalszej części tekstu. 

Fotowoltaika dofinansowanie dla firm — możliwe programy

Źródeł dofinansowań jest sporo. Dla przykładu jeden z najważniejszych programów to FEnIKS – Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. Wspomniany program jest następcą Programu Operacyjnego. 

Dotacja dla firm jest możliwa do pozyskania także z Funduszu Transformacji Energetycznej. Według obecnych szacunków jego budżet wynosi około 85 miliardów złotych. Ostateczna kwota zostanie jednak dopiero ustalona w zależności od tego, jak wysokie będą ceny uprawnień emisji gazów cieplarnianych.

Kolejne ze źródeł finansowania to również Krajowy Plan Odbudowy. Jest to program, który składa się z 54 inwestycji, a także 48 reform, których celem jest wzmocnienie polskiej gospodarki.

Jedną z możliwości jest również skorzystanie z programu Czyste Powietrze. Nad wymienionymi wyżej formami wsparcia czuwa Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także Ministerstwo Klimatu i Środowiska. 

Na uwagę zasługuje też źródło dofinansowania takie jak Agroenergia. Ten ostatni wariant przeznaczony jest dla właścicieli gospodarstw rolnych. Jego celem jest ochrona środowiska naturalnego. Godny zauważenia jest także Program Energia Plus. Pamiętaj zatem, że wymienione wyżej możliwości nie dotyczą jedynie osób fizycznych, ale również przedsiębiorców. 

Dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm — Program Energia Plus

Program Energia Plus obejmuje wsparciem koszty kwalifikowane, które zostały poniesione w okresie od 1 stycznia 2015 do 31 grudnia 2025. Minimalną kwotą inwestycji musi być w tym przypadku pół miliona złotych. W związku z tym jest to wartość większa niż cena mikroinstalacji. 

Kosztami kwalifikowanymi, które uprawniają Twoje przedsiębiorstwo do otrzymania dotacji na fotowoltaikę dla firmy, są:

  • przygotowanie przedsięwzięcia,
  • zarządzanie przedsięwzięciem,
  • realizacja inwestycji.

Samo przygotowanie oznacza opracowanie dokumentacji, która jest niezbędna do wdrożenia technologii. W jej zakres wchodzi między innymi sporządzenie projektu budowlanego oraz wykonawczego, a także wykonanie audytu energetycznego. Oczywiście wyłącznie w sytuacji, gdy jest on wymagany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W Programie Energia Plus istnieje jednak zapis, który mówi o tym, że wymienione wyżej kwalifikowane koszty nie mogą przekroczyć 10% całkowitych kosztów inwestycji.

Dofinansowanie do zarządzania przedsięwzięciem w tym przypadku oznacza, że pokrywane są wydatki, które były związane z nadzorem inwestorskim oraz autorskim. Ta kwota nie może z kolei przekroczyć 3% kosztów kwalifikowanych. 

Dofinansowanie realizacji inwestycji obejmuje roboty budowlane, a także koszty nabycia środków trwałych oraz sprzętu i wyposażenia. Dodatkowo w zakres dofinansowania wchodzą wartości niematerialne oraz prawne. Ta grupa wydatków nie może przekroczyć 20% kosztów kwalifikowanych.

Wsparcie finansowe może wystąpić również w formie bezzwrotnej dotacji, której wysokość wynosi maksymalnie 50% kosztów kwalifikowanych bądź też zwrotnej pożyczki, której wysokość jest równa maksymalnie 80% kosztów kwalifikowanych. 

Dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm — więcej informacji

W przypadku Programu Nowa Energia warto wspomnieć o latach realizacji. Został on uruchomiony w roku 2020, a będzie funkcjonował aż do 31 grudnia 2025. Jego celem jest przede wszystkim podniesienie poziomu innowacyjności poprzez wdrażanie nowoczesnych projektów w zakresie technologii energetycznych. 

Fotowoltaika dofinansowanie dla firm — pozostałe możliwości

Kompleksowo wspieramy naszych klientów w pozyskiwaniu środków przeznaczonych na instalację PV. Dotacje na fotowoltaikę dla firm to jednak niejedyna opcja. Możliwe jest również skorzystanie na przykład ze specjalnego kredytu na fotowoltaikę dla przedsiębiorstw bądź też leasingu na instalację PV. 

Ta pierwsza opcja oznacza wybór jednego z kilku kredytów komercyjnych, które są przeznaczone na inwestycję w OZE. W tym jednak przypadku możesz liczyć na atrakcyjne warunki finansowe, które uwzględniają opcje całkowicie niedostępne w standardowych zobowiązaniach. W związku z tym dla przykładu masz możliwość wcześniejszej spłaty z nadwyżek wygenerowanych przez odnawialne źródła energii. 

Z kolei leasing na fotowoltaikę jest alternatywą dla kredytu. Ten wariant sprawia, że Twoje przedsiębiorstwo otrzymuje szereg korzyści ekonomicznych. Wymienić można tutaj na przykład możliwość obniżenia podatku za sprawą odliczenia opłaty wstępnej, a także raty kapitałowej i odsetkowej. Jest to tak zwany leasing operacyjny. 

Fotowoltaika dofinansowanie dla firm — dlaczego warto?

Być może zastanawiasz się, dlaczego tak bardzo opłaca się fotowoltaika dla firm. Dotacje i inne formy dofinansowania cieszą się przecież ogromnym powodzeniem. Odpowiadamy, jaka jest przyczyna tej opłacalności.

Eksperci stale zapowiadają rosnące ceny energii elektrycznej. Dla przykładu w roku 2022 koszt użytkowania prądu wzrósł nawet o kilkanaście — kilkadziesiąt procent. Z tego też powodu warto rozważyć inwestycję we własne źródło energii. Niekonwencjonalne sposoby pozyskiwania jej pozwalają na pełną niezależność przedsiębiorcom. Dają także możliwość ominięcia rosnących cen. 

Po drugie, korzystanie z fotowoltaiki to ekologiczne rozwiązanie. Nowoczesna technologia w ogóle nie produkuje bowiem dwutlenku węgla do atmosfery. Oczywiście w procesie produkcji oraz utylizacji paneli wydzielane jest CO2, jednak ten niewielki procent jest szybko spłacany poprzez zastosowanie technologii PV.

Koszt inwestycji dla wielu osób fizycznych oraz firm stanowi przeszkodę. Na szczęście możliwe źródła dofinansowania sprawiają, że coraz więcej jest posiadaczy własnej instalacji fotowoltaicznej. Warto dowiedzieć się także, w jaki sposób wspieramy naszych klientów w pozyskiwaniu środków z programów dofinansowania dla firm. 

Fotowoltaika dofinansowanie dla firm — jak pomagamy?

Jeżeli jesteś zainteresowany skorzystaniem z dofinansowania do fotowoltaiki dla firm, możesz rozpocząć współpracę z nami od konsultacji. W jej ramach nasz ekspert dokona analizy możliwości montażowych.

W dalszej fazie będziemy wspierać Cię w procesie uzyskiwania atrakcyjnego wsparcia finansowego na realizację inwestycji. Naszą specjalizacją jest bowiem fotowoltaika dla firm. Pieniądze, które otrzymasz, pozwolą Ci wdrożyć tę technologię. To jednak nie wszystko, co możemy dla Ciebie zrobić. Po otrzymaniu finansowania sporządzimy dla Ciebie projekt w taki sposób, że wymiar oraz wielkość paneli słonecznych będzie odpowiadał ustalonej mocy. 

Gwarantujemy również kompleksowy montaż, podłączenie, a także opiekę oraz serwis nad panelami fotowoltaicznymi. Wszystko rozpoczyna się jednak od konsultacji i uzyskania dofinansowania do fotowoltaiki dla firm. Dzięki naszym działaniom Twoje przedsiębiorstwo może zatem znacząco obniżyć koszty użytkowania energii elektrycznej, a jednocześnie działać proekologicznie i korzystać z najbardziej nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie rozwiązań. 

Dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm — dlaczego my?

Przede wszystkim jesteśmy firmą, która ma ogromne doświadczenie w pozyskiwaniu dotacji dla firm. Fotowoltaika to z kolei nasza specjalizacja. Warto nam zaufać między innymi z tego powodu, że wykazujemy indywidualne podejście do każdego klienta. W pełni angażujemy się w każdy etap realizowanych usług. Zauważysz to już na etapie konsultacji i przeprowadzanych przez naszych specjalistów analiz. 

Masz również gwarancję skutecznego pozyskania dofinansowania oraz tego, że zasady korzystania z naszych usług są spisane w treści przejrzystych i klarownych umów. Nie ma tutaj żadnych ukrytych kosztów, a wszystkie realizacje opierają się na najlepszej jakości materiałach. Nie czekaj zatem dłużej i skontaktuj się z nami, aby skorzystać z oferty!