projekt instalacji fotowoltaicznej

Jak firma Elektro Control dobiera instalację fotowoltaiczną krok po kroku?

Krok 1. Dobór odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej na podstawie zużycia energii elektrycznej w budynku

Moc instalacji fotowoltaicznej zależy od rocznego zużycia energii elektrycznej (odczytujemy go z rachunku za prąd, podany w kWh). Warto przeanalizować kilka ostatnich lat aby sprawdzić czy zużycie rośnie, spada czy utrzymuje się na stałym poziomie oraz czy planujemy zakupić nowe urządzenia na prąd. Zawsze jednak możemy instalację rozbudować.

Klient często podaje kwotę jaką płaci za rachunek i oczekuje wyliczenia mocy instalacji, oczywiście jest to możliwe, w takiej sytuacji należy zliczyć roczny koszt jaki ponosimy za energię elektryczną i podzielić go przez kwotę jaką płacimy za 1 kWh (przyjmuje się że jest to ok 0,65 zł) z takich wyliczeń otrzymamy roczne zużycie prądu elektrycznego.

Czy tak wyliczone zużycie jest prawidłowe? Jeśli opłaty za prąd są stałe to oczywiście, że tak ale jak wszyscy wiemy cena co roku się zmienia, wprowadzane są dodatkowe opłaty jak np. opłata mocowa, którą znajdziemy na rachunkach z tego roku dlatego podstawą wyliczenia mocy instalacji jest roczne zużycie energii elektrycznej i na tej podstawie możemy idealnie wyliczyć potrzebną nam moc instalacji.

Co w przypadku nowych budynków? Należy oszacować zużycie na podstawie zakupu planowanych urządzeń elektrycznych, z których będziemy korzystać.

Typowy dom jednorodzinny (bez uwzględnienia źródła ciepła typu pompa ciepła i klimatyzatorów) zużywa od 3000-6000 kWh energii rocznie.

Istotne jest też określenie czy w budynku mamy instalację jednofazową czy trójfazową i jaka jest moc przyłączeniowa. Jest to ważne, gdyż mając w domu jedną fazę możemy zamontować instalację na maksymalną moc 3,68 kWp.

Co więc w momencie kiedy potrzebujemy instalacje o większej mocy, a do tego mamy niewystarczającą moc przyłączeniową? To nic strasznego, firma Elektro Control pomoże przy złożeniu odpowiedniego wniosku do zakładu energetycznego o zwiększenie mocy przyłączeniowej.

Jedną z najbardziej pożądanych kwestii jest magazynowanie nadwyżek wyprodukowanej energii z instalacji fotowoltaicznej. Bateria pozwala zaoszczędzić koszty poniesione za magazynowanie energii w sieci wynikające z systemu net meteringu. Możemy bez opłat magazynować nadwyżki energii i korzystać z niej gdy jest zapotrzebowanie. Ponadto operatorzy systemów dystrybucyjnych zwracają uwagę, że system pv z magazynem wpłynie dobrze na odciążenie sieci. Zabezpieczy również samego inwestora przed brakiem prądu w przypadku awarii sieci. W przyszłości może być to dużym problemem, dlatego już teraz należy podjąć odpowiednie działania.

Zobacz także: Fotowoltaika dla domu

Krok 2. Określenie lokalizacji

Moduły PV możemy montować na połaci dachu domu, budynku gospodarczego albo jeśli nie ma takiej możliwości na gruncie. Najlepszym kierunkiem świata jest południe, montując je na dachu pod kątem 20-40 stopni instalacja fotowoltaiczna będzie produkować rocznie największą ilość energii elektrycznej.

Co w przypadku gdy nie mamy dachu skierowanego na południe ani wystarczającej ilości gruntu? W takiej sytuacji montaż naszej elektrowni jest również możliwy na połaci skierowanej na wschód/zachód. Odpowiednio zaprojektowana instalacja dostarczy nam podobną ilość energii co orientacja południowa. W takiej sytuacji konieczne jest przewymiarowanie wielkości instalacji tak aby wyprodukowana przez fotowoltaikę energia pokrywała się z realnym zapotrzebowaniem.

Przy wyborze miejsca montażu należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość wystąpienia wszelkiego rodzaju zacienień, czy obok domu nie ma wysokich drzew, innych budynków, wysokich kominów i innych przedmiotów, które mogą spowodować zacienienie modułów fotowoltaicznych.

[idea]Ważne! Cień może znacząco obniżyć uzyski z instalacji fotowoltaicznej. [/idea]
Co w takiej sytuacji, czy przekreśla nam to montaż modułów? Na szczęście mamy na to rozwiązanie, jest nim montaż optymalizatorów, o których szczegółowo napiszemy w odrębnym artykule.

akumulator

Krok 3. Określenie pokrycia dachowego i powierzchni dachu

Znamy już roczne zużycie i lokalizację oraz możliwe zacienienia, obliczamy zatem odpowiednią dla nas moc instalacji fotowoltaicznej. Zanim firma Elektro Control wyliczy cenę za kompletną instalację najpierw określimy jaka jest dostępna powierzchnia, na której chcemy zamontować naszą elektrownię oraz materiał pokrywający dach czy to jest (np. papa, dachówka, blachodachówka) ma to istotne znaczenie przy wyborze odpowiedniego rodzaju konstrukcji i mocowań, a co za tym idzie, wpływa na koszt wykonania takiej instalacji. Typowy moduł ma wymiary ok. 1,70 m długości o ok. 1 m szerokości i waży ok. 20 kg.

Do każdego Klienta podchodzimy indywidualnie i analizujemy jego potrzeby. Posiadając wszystkie powyższe dane firma Elektro Control sporządza ofertę.

Sprawdź: Fotowoltaika z magazynem energii