Wysokie ceny prądu oraz widmo stale rosnących opłat za energię w kolejnych miesiącach sprawiają, że wiele osób zastanawia się, jak oszczędzać prąd w domu. I słusznie, bo jest to krok do nie tylko bardziej ekonomicznego, ale również bardziej ekologicznego trybu życia. W takim razie jak zaoszczędzić na prądzie? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i przekonaj się, że oszczędzanie prądu może być naprawdę proste!

Dlaczego oszczędzanie prądu jest ważne?

Zanim przedstawimy domowe sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej, odpowiedzmy krótko na pytanie, dlaczego w ogóle oszczędzanie prądu w domu jest ważne?

Powiedzmy sobie to wprost: powodem, dla którego coraz więcej osób szuka sposobów na oszczędzanie prądu, są kwestie finansowe. I nie ma w tym nic dziwnego. Ceny energii rosły zarówno w 2020, jak i w 2021 roku, jednak to dopiero w ostatnich miesiącach właściciele gospodarstw odczuli na swoim koncie bankowym podwyżki cen energii. W 2022 roku rachunek za prąd wzrósł o około 24% w stosunku do roku poprzedniego. A to, jak prognozują specjaliści, niestety nie koniec podwyżek… Oszczędzenie energii elektrycznej jest zatem po prostu najprostszym sposobem na przynajmniej częściowe zmniejszenie rachunków za prąd.

Jednak oszczędzanie prądu jest ważne nie tylko z punktu widzenia ekonomicznego, ale również ekologicznego. Mniejsze zużycie energii na co dzień wiąże się z mniejszym wykorzystaniem źródeł, takich jak węgiel czy ropa oraz na mniejszą emisję dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji do atmosfery. Krótko mówiąc, osoby, którym leży na sercu dobro plany – a w perspektywie kryzysu klimatycznego powinniśmy do nich należeć wszyscy – powinny oszczędzać prąd.

Proste sposoby oszczędzania prądu

Co zatem można zrobić, by zużywać mniej energii elektrycznej? Spokojnie, z góry uprzedzamy – nie musisz marznąć, jeść zimnych posiłków i siedzieć po ciemku… wszystkie proponowane przez nas sposoby oszczędzania prądu nie wpłyną negatywnie na komfort życia Twojego i Twoich bliskich.

Racjonalne mycie naczyń i pranie to oszczędność energii

Przede wszystkim, zastanów się nad tym, czy racjonalnie korzystasz ze sprzęgów AGD – przede wszystkim zmywarki i pralki. Rozmiar tego typu urządzeń powinien być dostosowany do liczby domowników (na przykład w przypadku nieplanującej powiększenia rodziny pary duża zmywarka będzie zbędna, a jej eksploatacja – kosztowna). Dbaj też o to, by zarówno zmywarkę, jak i pralkę uruchamiać tylko wtedy, gdy są pełne a jeśli masz instalację fotowoltaiczną uruchamiają ja w dzień. Racjonalne mycie naczyń i pranie może znacząco przełożyć się na oszczędność energii.

Jak zaoszczędzić na prądzie? Korzystaj ze światła dziennego!

Jeżeli naprawdę zależy Ci na oszczędnościach, wykorzystaj to, co daje natura – czyli światło dzienne. Najlepiej pomyśleć o tym już na etapie projektowania wystroju wnętrza i zamiast wciskać biurko w ciemną wnękę, ustaw je w pobliżu dużego okna. Prace wymagające dużego oświetlenia w miarę możliwości warto przeprowadzać w ciągu dnia.

Jak zaoszczędzić na prądzie? Korzystaj ze światła dziennego! Przygotowujesz jedzenie? Nie otwieraj piekarnika podczas pieczenia

Błędem, który popełnia znaczna część osób, jest otwieranie drzwiczek piekarnika, co doprowadza do zmniejszenia temperatury w środku, którą z kolei urządzenie musi uzupełnić, a co za tym idzie – pobrać dodatkową energię. Zasada jest prosta: pieczesz pizzę, ciasto czy rybę? Nie otwieraj piekarnika!

Jak oszczędzać prąd w domu? Stawiając na żarówki energooszczędne!

Tradycyjne żarówki kuszą bardzo niską ceną, ale oszczędność wynikająca z ich zakupu jest tylko pozorna – zużywają więcej energii niż energooszczędne i mają krótszą żywotność. Jednak w dłuższej perspektywie kupno energooszczędnych żarówek z pewnością się opłaci – zużywają one znacznie mniej energii niż tradycyjne, a co za tym idzie – w eksploatacji są tańsze od zwykłych nawet o 2/3. Jak oszczędzać prąd w domu? Wymień żarówki przede wszystkim w lampach, z których korzystasz najczęściej.

Wyłączaj światło, którego nie potrzebujesz

To brzmi jak banał, ale w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Rozświetlone korytarze czy palące się w kuchni lub jadalni wszystkie żarówki są niestety normą. Dlatego pamiętaj o tym, by nie włączać wszystkich żarówek sufitowych, gdy nie jest to konieczne i by wyłączać światło po wyjściu z danego pomieszczenia. Ten nawyk najlepiej pokazuje, jak proste mogą być sposoby oszczędzania energii.

Sposoby na oszczędzanie energii – wyłączaj nieużywane sprzęty

A skoro już jesteśmy przy wyłączaniu… Warto mieć świadomość tego, że nieużywane sprzęty, takie jak telewizor czy komputer, pobierają prąd nawet wtedy, gdy są nieużywane w stanie czuwania. Dlatego dobrym nawykiem jest po pierwsze – wyłączanie nieużywanych sprzętów, a po drugie – odłączanie ich od gniazdka. Tak – nawet wyłączony komputer musi pobierać energię w celu podtrzymania baterii oraz kilku innych funkcji. Co prawda oszczędności wynikające z odłączania komputera od gniazdka w skali roku wynoszą około kilkunastu złotych, niemniej przy dwóch lub trzech komputerach oraz kilku innych sprzętach kwota znacznie się zwiększy. Jak to mówią, grosz do grosza…

Sposoby oszczędzania energii – co zrobić, by zmniejszyć rachunki za prąd?

Oczywiście, dobrze jest wiedzieć, jak oszczędzać energię elektryczną w domu, jednak nie oszukujmy się – przy kilkuosobowej rodzinie i coraz wyższych cenach prądu rachunki i tak mogą być wysokie. Co można zrobić, by jeszcze bardziej je zmniejszyć?

Oczywiście, dobrze jest wiedzieć, jak oszczędzać energię elektryczną w domu, jednak nie oszukujmy się – przy kilkuosobowej rodzinie i coraz wyższych cenach prądu rachunki i tak mogą być wysokie. Co można zrobić, by jeszcze bardziej je zmniejszyć?

Rozwiązaniem tego problemu może okazać się montaż paneli fotowoltaicznych w domu, pobierających energię słoneczną i przetwarzających ją w prąd, który może zostać wykorzystany na co dzień. Przy odpowiednio dobranej instalacji i montażu magazynu energii możliwe jest pokrycie w ten sposób całkowitego zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię. Jednak nawet wtedy, gdy prąd z paneli fotowoltaicznych stanowi tylko część zużywanej energii, comiesięczne rachunki i tak będą znacznie niższe.

Wiesz już, jak oszczędzać energię w domu. Teraz pozostaje Ci tylko wdrożyć nasze porady w codzienne życie. Z pewnością zaobserwujesz korzyści finansowe!

Sprawdź również: Instalacje fotowoltaiczne dla firm i przedsiębiorstw