panele fotowoltaiczne na dachu

Koszt instalacji fotowoltaicznej o mocy 10 kWp z magazynem energii

Kwestia magazynowania energii od lat spędza sen z powiek wielu inwestorom instalacji fotowoltaicznych. Jeszcze niedawno był to system nieosiągalny dla zwykłego „Kowalskiego” ze względu na swoją wysoką cenę. Na szczęście raport SolarPower Europe pokazuje, że cena baterii zaczyna gwałtownie spadać. Dodatkowym impulsem do tego jest coraz większa liczba instalacji prosumenckich co powoduje zaburzenia energii w sieci.

Jakie są zalety magazynowania energii?

Jedną z najbardziej pożądanych kwestii jest magazynowanie nadwyżek wyprodukowanej energii z instalacji fotowoltaicznej. Bateria pozwala zaoszczędzić koszty poniesione za magazynowanie energii w sieci wynikające z systemu net meteringu. Możemy bez opłat magazynować nadwyżki energii i korzystać z niej gdy jest zapotrzebowanie. Ponadto operatorzy systemów dystrybucyjnych zwracają uwagę, że system pv z magazynem wpłynie dobrze na odciążenie sieci. Zabezpieczy również samego inwestora przed brakiem prądu w przypadku awarii sieci. W przyszłości może być to dużym problemem, dlatego już teraz należy podjąć odpowiednie działania.

Ile kosztuje mikroinstalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kW z magazynem energii?

Koszt takiej instalacji zależy od użytych komponentów, umiejscowienia instalacji, odległości takiej instalacji od przyłącza.

Nasza firma Electro Control przygotowała orientacyjny koszt instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii firmy SolaX Power.

akumulator
Dlaczego Nasza firma wybrała akumulatory firmy SolaX Power?

Firma SolaX jest liderem technologii hybrydowych. Hybryda firmy Solax obsługuje dedykowane baterie wysokonapięciowe SolaX Triple Power, które są nowszej technologii niż baterie niskonapięciowe. Falownik hybrydowy firmy Solax nie posiada ograniczeń i może pracować z ciągłą mocą maksymalną.

Akumulatory te umożliwiają wykonanie co najmniej 6000 cykli ładowania. Zbudowane są przy użyciu mniej toksycznych metali i substancji korozyjnych. Dzięki temu są mniej podatne na zapłon oraz zmiany temperatury.

Jak wiemy dla Klienta bardzo ważnym czynnikiem jest cena. Baterie te mają bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Ponadto posiadają nowoczesny i elegancki design. Co ważne inwestor otrzymuje na nie 10 lat gwarancji. Ma możliwość zdalnego monitorowania danych instalacji, a także zdalne dokonanie zmian ustawień. Więcej informacji znajdziemy na stronie firmy SolaX Power. Jaki jest okres zwrotu instalacji 10 kWp z akumulatorem energii?

Zobacz także: Pompa ciepła z fotowoltaiką

Instalacja o mocy 10 kWp przy dobrym usytuowaniu wyprodukuję średnio 10000 kWh rocznie. Przyjmując koszt energii elektrycznej 0,6 zł i współczynnik zmiany ceny będzie można zaoszczędzić 120 000 zł przez 15 lat. Okres zwrotu instalacji o koszcie 69 900,00 zł wynosi obecnie ok. 11 lat. Trzeba mieć na uwadze, że system magazynowania energii będzie coraz bardziej popularny, a jej koszty będą maleć. Dodatkowo w nowej edycji programu Mój Prąd przewidziane jest dofinansowanie do tego typu inwestycji. Będzie można skorzystać również z ulgi termomodernizacyjnej.