Magazynowanie energii elektrycznej
Panele fotowoltaiczne z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością – zarówno wśród osób prywatnych, montujących moduły na dachach domów jednorodzinnych, jak również przez właścicieli firm i rolników, montujących prywatne mikroelektrownie. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ fotowoltaika umożliwia zmniejszenie rachunków za prąd, a nawet całkowite uniezależnienie się od dostawców i rosnących cen energii. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy panele produkują więcej prądu, niż jesteśmy w stanie wykorzystać? Odpowiedzią na to pytanie jest magazynowanie energii elektrycznej.
Spis treści
Magazynowanie energii elektrycznej – po co właściwie to robić?
Zanim opowiemy o tym, jak magazynować energię elektryczną z fotowoltaiki, odpowiedzmy na pytanie, czemu właściwie służy magazynowanie prądu i w jakim celu mielibyśmy to robić? Mówiąc najprościej – by w 100% wykorzystać wytwarzaną przez moduły słoneczne energię.
W większości przypadków montowane na dachu domu jednorodzinnego panele fotowoltaiczne są w stanie pokryć część zapotrzebowania domostwa na energię elektryczną. Jednak zdarzają się sytuacje, w których produkowanego prądu jest więcej, niż na co dzień potrzebują domownicy. Do tego dochodzi przede wszystkim latem, gdy panele pracują nawet przez 11-12 godzin na dobę. Z drugiej strony, w okresie jesienno-zimowym, gdy słońca jest mniej, a dni są krótsze, instalacja działa zaledwie przez około 5 godzin na dobę. Magazynowanie energii elektrycznej umożliwia zatem wykorzystanie nadwyżek prądu w okresach (po zmierzchu, jesienią i zimą), kiedy panele fotowoltaiczne nie są w stanie produkować jej w wystarczających ilościach.
Sposoby magazynowania energii elektrycznej
W tym miejscu oczywiście pojawią się pytania: Jak magazynować energię elektryczną? i Czy magazynowanie energii kosztuje? Cóż, to zależy… Są bowiem różne sposoby magazynowania energii elektrycznej, a to, który wybierzemy, powinien zależeć przede wszystkim od naszych potrzeb, oczekiwań i – niestety – możliwości finansowych.
Jak magazynować prąd przez net-billing?
Najłatwiejszym rozwiązaniem, nie wymagającym od posiadacza paneli fotowoltaicznych zakupu dodatkowych urządzeń i sprzętów, jest wykorzystanie net-billingu. Jak magazynować prąd przez net billing?
Zacznijmy od tego, że „magazynowanie” nie jest w tym przypadku najtrafniejszym określeniem. Net-billing to bardziej rozliczanie kosztowe pozyskiwanej z fotowoltaiki nadwyżki energii elektrycznej. Niewykorzystana energia jest po prostu sprzedawana przez prosumentów po określonej cenie i trafia do ogólnej sieci energetycznej. W pewnym sensie jest to magazyn, choć raczej wirtualny – sprzedana energia może bowiem być pobierana z sieci przez prosumentów, ale muszą oni za nią płacić tak jak inny klienci. Choć system ten budzi wątpliwości wielu mniej zorientowanych osób, w ogólnym rozrachunku jest bardzo korzystny. Nie jest to jednak jedyna opcja, jaką mamy do wyboru, chcąc magazynować energię elektryczną z paneli słonecznych.
Jak magazynować energię elektryczną w akumulatorach?
Instalacje fotowoltaiczne najczęściej podłączane są w systemie on-grid, czyli innymi słowy – są podłączone do sieci elektroenergetycznej. Taki system umożliwia wspomniane wyżej sprzedawanie nadwyżek energii właśnie do ogólnej sieci. Systemy słoneczne mogą jednak również działać w systemie off-grid, który uniemożliwia „wyjście” prądu poza instalację. W takich okolicznościach net-billing nie jest możliwy i magazynowanie musi mieć inną formę.
Najwygodniejszym, a jednocześnie najpowszechniej stosowanym rozwiązaniem, jest magazynowanie prądu w akumulatorach, które możesz zainstalować przez naszą firmę Elektro Control. Jak magazynować energię elektryczną w akumulatorze?
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że taka instalacja powinna być wyposażona nie tylko w moduły fotowoltaiczne i akumulator (lub akumulatory) kwasowo-ołowiowy, litowo-jonowy lub litowo-żelazowo-fosforanowy, ale również w inwerter lub regulator ładowania oraz inwerter wyspowy. W takim systemie falownik nadwyżki energii, które normalnie trafiałyby do sieci, kieruje do magazynu energii, skąd mogą być pobierane w przyszłości. Magazynowanie prądu w akumulatorze jest oczywiście bardzo wygodne, ale jednocześnie kosztowne. Akumulator o pojemności 5kWh, którym zasilimy dom na kilka-kilkanaście godzin, kosztuje od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Magazyny energii o większej pojemności to już wydatek rzędu 20 tysięcy złotych, a nawet więcej.
Magazynowanie energii z fotowoltaiki – czy warto?
Czy warto magazynować energię z fotowoltaiki? Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna: bez dwóch zdań tak! Jest to najlepszy sposób na stworzenie samowystarczalnego gospodarstwa domowego, które samo wytwarza energię elektryczną na własne potrzeby, a jednocześnie umożliwia uniezależnienie się od nieustannie rosnących cen prądu.
Fotowoltaika to również doskonałe rozwiązanie dla firm. Zobacz naszą ofertę panele fotowoltaiczne dla firm.
Warto tu zwrócić uwagę jeszcze na jeden aspekt. Choć ceny akumulatorów energii są dość wysokie, urządzenia te należy rozpatrywać w kategoriach wieloletniej inwestycji. Umożliwiają one stuprocentowe wykorzystanie darmowej, pochodzącej z naturalnego źródła energii, więc w perspektywie kilkunastu-kilkudziesięciu lat wiążą się z dużymi oszczędnościami.
Jeżeli masz inne pytania dotyczące tego, jak wygląda magazynowanie energii z fotowoltaiki, skontaktuj się z Elektro Control – chętnie udzielimy Ci wszystkich informacji!