Ochrona przeciwpożarowa instalacji fotowoltaicznej o mocy większej od 6,5 kW
19 września 2020 r. wraz ze zmianami w ustawie regulującej prawo budowlane weszły nowe wytyczne dotyczące montażu instalacji fotowoltaicznej. Inwestor decydujący się na instalację powyżej 6,5 kWp musi uzgodnić projekt z rzeczoznawcą ppoż. oraz zgłosić instalację do odpowiednich organów Państwowej Straży Pożarnej.
Wiele wskazówek dla projektantów w kontekście ochrony przeciwpożarowej można znaleźć w poradniku „Bezpieczeństwo przeciwpożarowe instalacji PV wytyczne w zakresie projektowania” opublikowanym przez Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej – Polska PV.
Zgodnie z wymogami, aby zapewnić ochronę przeciwpożarową należy zadbać o elementy takie jak:
- Odpowiednie ułożenie elementów składowych instalacji PV
Falownik w takiej instalacji powinien znajdować się w miejscu, gdzie istnieje wymiana powietrza z otoczeniem zewnętrznym. Temperatura takiego miejsca nie powinna przekraczać 35 °C. Ważne jest, aby podłoże na, którym zamieszczone zostanie urządzenie było niepalne. Projektując ułożenie modułów trzeba uwzględnić odpowiednią odległość od ściany oddzielenia przeciwpożarowego.
- Należyte połączenia za pomocą szybkozłączek
Połączenia DC powinno się wykonywać przy użyciu szybkozłączek tego samego typu i producenta. Jest to bardzo częsty błąd instalatorów w wyniku, którego dochodzi do pożarów instalacji.
- Ograniczenie ilości połączeń DC
„Im więcej tym lepiej” w tym przypadku hasło to nie ma racji bytu. Im mniej połączeń DC w instalacji fotowoltaicznej tym mniej punktów w których, może powstać łuk elektryczny.
- Zabezpieczenie kabli i przewodów
Przewody DC należy prowadzić w metalowych korytach ognioodpornych. Na połączeniach koryt należy zabezpieczyć kable przed ostrymi krawędziami (należy je zabezpieczyć osłoną z tworzywa sztucznego bądź zeszlifować).
Przykładowo
-
- firma Elektro Control używa koryta klasy odporności ogniowej E60. Oznacza to, że przez czas 60 min zapewniona zostanie ciągłość działania instalacji fotowoltaicznej.[/idea] [divider height=”20″]
- Oznakowanie obiektu zgodnie z normą PN-HD 60364-7-712:2016-05
W razie zagrożenia niezbędne jest szybkie zlokalizowanie składowych instalacji PV. Każde urządzenie, ale również trasy kablowe powinny być oznaczone w odpowiedni sposób.
Sprawdź również: Fotowoltaika z magazynem energii
Ważne!
-
- W budynkach o kubaturze powyżej 1000m3 wymagany jest dodatkowo przeciwpożarowy wyłącznik prądu.
Instalacje fotowoltaiczne wykonywane przez Naszą firmę spełniają nowe wymagania. Dodatkowo firma Elektro Control wykonuje wszystkie formalności związane z ochroną przeciwpożarową za Klienta!