Ogrzewanie domu fotowoltaiką — wszystko, co musisz wiedzieć

Pozyskiwanie prądu z instalacji fotowoltaicznej jest nowoczesnym i ekologicznym rozwiązaniem. Dodatkowo pozwala ono obniżyć koszta korzystania z energii elektrycznej. W tym artykule przedstawiamy Ci najważniejsze informacje dotyczące ogrzewania domu fotowoltaiką. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem. 

Ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki — opłacalność rozwiązania

Rachunki za prąd stale rośnie. Taka tendencja motywuje Polaków do poszukiwania alternatywnych źródeł pozyskiwania energii. To doskonały sposób nie tylko, aby znacznie obniżyć koszta użytkowania gospodarstwa domowego lub firmy, ale również, aby przyczynić się do ochrony środowiska. Ogrzewanie domu fotowoltaiką niesie ze sobą następujące korzyści:

  • niższe koszty niż przy tradycyjnym pozyskiwaniu energii elektrycznej,
  • względy ekologiczne (nie wydziela się CO2 w trakcie generowania prądu z instalacji PV),
  • możliwość zastosowania ogrzewania podłogowego,
  • poczucie samowystarczalności.

Fotowoltaika do ogrzewania domu może być wykorzystana w różny sposób. Zapoznaj się z najbardziej sprawdzonymi metodami, które są rekomendowane przez ekspertów z branży PV. 

Są to technologie takie jak na przykład:

  • maty grzewcze,
  • panele na podczerwień lub grzejniki hybrydowe.

Każdy z tych wariantów ma swoje plusy i minusy, które opisaliśmy poniżej.

Ogrzewanie domu fotowoltaiką — dostępne opcje

Ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki jest możliwe na przykład poprzez zastosowanie pompy ciepła. Takie urządzenie pobiera energię cieplną zarówno z powietrza, jak i wody oraz gruntu. Trzeba pamiętać o tym, że pompa stanowi jedynie źródło ciepła, natomiast jego bezpośrednie rozprowadzenie po budynku umożliwiają klimakonwektory bądź też wodne ogrzewanie podłogowe. Niektóre urządzenia tego typu mają również funkcję chłodzenia. Zdecydowaną zaletą opisywanego rozwiązania jest bardzo wysoka wydajność. Dodatkowo połączenie fotowoltaiki wraz z pompą ciepła jest stosunkowo ekologicznym rozwiązaniem. Pozwala Ci ono również na wysoki komfort użytkowania, a także łatwą regulację. Sporym atutem połączenia pompy ciepła z fotowoltaiką jest także możliwość skorzystania z dotacji bądź też ulgi termomodernizacyjnej. 

Minusem tego wariantu może okazać się z kolei wysoki koszt instalacji. W odpowiedzi na ten problem pojawiają się jednak różnego rodzaju programy wsparcia. Niektóre osoby nie chcą również decydować się na pompę ciepła z tego powodu, że wymaga ona dużej ingerencji w działkę. Ogrzewanie fotowoltaiki w połączeniu z pompą ciepła oznacza również konieczność okresowej konserwacji, a także przeglądów instalacji. Opisywana metoda jest bowiem bardziej skomplikowana niż na przykład maty grzewcze.

Elektryczne maty grzewcze to kolejny wariant, na który pozwala Ci fotowoltaika. Wspomniane produkty wykorzystują opór prądu, a następnie zmieniają energię elektryczną w energię cieplną. Ogrzewanie domu wymaga w tym przypadku instalacji mat pod posadzką. Do swojego działania wykorzystują one przewody grzewcze, które po rozgrzaniu się ocieplają Twój dom. Absolutnym atutem tego rozwiązania jest wysoka wydajność. Decyduje to bowiem o niskim koszcie ogrzewania. Ciepła podłoga jest ponadto korzystna dla zdrowia oraz samopoczucia. W tym przypadku niski jest również koszt zakupu oraz montażu. Maty grzewcze są bezobsługowe i nie wymagają także konserwacji. Zdecydowanym walorem tej technologii jest także bezpieczeństwo. Ma ona bowiem szereg zabezpieczeń, zarówno przeciwpożarowych, jak i przeciwprzepięciowych. Spore znaczenie ma także fakt, że jest przyjazna dla alergików. Takie ogrzewanie domu nie generuje bowiem ruchu powietrza. Jednym z minusów jest fakt, że w przypadku, gdy Twój budynek nie jest nowy, będziesz musiał zdemontować posadzkę. Konieczni zaistnieje także potrzeba instalacji odpowiedniego sterownika, jednak wraz ze wsparciem profesjonalnej firmy nie będzie stanowiło to żadnego problemu.

Ogrzewanie domu panelami fotowoltaicznymi może również być połączone z panelami na podczerwień bądź też grzejnikami hybrydowymi. Opisywana technologia to nowoczesna metoda fotowoltaicznego ogrzewania budynków. Tego typu panele mogą być montowane na przykład na ścianach bądź też suficie. Nierzadko są również wolnostojące. Wspomniane rozwiązanie wykorzystuje promieniowanie podczerwone. To dokładnie to samo promieniowanie, na które człowiek wystawia się w sytuacji, gdy ma kontakt ze światłem słonecznym. 

Zdecydowaniem atutem tego wariantu jest także wysoka wydajność. Korzystanie z paneli na podczerwień bądź też grzejników hybrydowych przynosi natychmiastowy rezultat. To także wariant zdrowy i przyjemny dla ciała. Ten rodzaj ogrzewania gwarantuje Ci również, że nie zajmie dużo miejsca, a wiele modeli będziesz mógł zamontować nawet na suficie. Dodatkowym atutem tych produktów jest fakt, że nie ogrzewają one powietrza, tylko przedmioty oraz osoby. W związku z tym nie wzniecają kurzu i zapewniają wysoką efektywność grzania. Dodatkowe atuty to łatwy montaż oraz możliwość uzyskania dotacji bądź też skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Wadą jest jednak konieczność niezasłaniania paneli. Nie można zatem ani wieszać nic na panelach, ani też ustawiać ich za meblami. Jeżeli zatem jesteś zainteresowany skorzystaniem z tego rozwiązania, powinieneś specjalnie zaaranżować pomieszczenia. Ponadto w źle ocieplonych budynkach koszt ogrzewania jest naprawdę wysoki. 

Ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki — który wariant wybrać?

Trudno jednoznacznie określić, który z opisanych wyżej wariantów jest najlepszy. Wszystko zależy bowiem od tego, jakie są Twoje oczekiwania, możliwości finansowe, a także warunki, które panują w budynku. Ogrzewanie z paneli fotowoltaicznych zawsze jest rozwiązaniem korzystniejszym niż wybór tradycyjnej formy dostarczania prądu. 

Jeżeli zatem zależy Ci na dofinansowaniu, wybierz taki wariant ogrzewania, który pozwala Ci się o nie starać. Podobnie również w sytuacji, gdy nie chcesz przeprowadzać stałych przeglądów lub cenisz bezobsługowość, opisaliśmy odpowiadające
Tobie technologie. 

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z porady ekspertów. Firmy, które mają doświadczenie w instalacji zarówno paneli fotowoltaicznych, jak i różnych technologii ogrzewania mogą bowiem wskazać Ci optymalne wyjście. Dodatkowo będziesz mógł również liczyć na fachową instalację z autoryzacją od producentów urządzeń. 

Decyzją, której nie polecamy, jest stosowanie fotowoltaiki wraz z piecem elektrycznym. Co prawda takie urządzenie jest niedrogie, ale jego eksploatacja wiąże się z większymi kosztami. Warto holistycznie oszczędzać energię elektryczną, a zatem inwestować nie tylko w panele fotowoltaiczne, ale również technologie ogrzewania, które zwiększają ich użyteczność. Dzięki połączeniu rozwiązań, które opisaliśmy w tym artykule, będziesz miał gwarancję wydajnego ogrzewania i ekologicznego zarządzania energią elektryczną. Zdecydowanie docenisz również oszczędność pieniędzy. 

Ogrzewanie domu fotowoltaiką — dlaczego zaufać ekspertom?

Jeżeli wpisałeś w wyszukiwarce hasło „fotowoltaika a ogrzewanie domu” lub “fotowoltaika ogrzewanie domu” i zastanawiasz się, jaki wariant wybrać, możesz bazować na wielu artykułach. To, jak zainwestować pieniądze, powinno być jednak omówione z branżowym ekspertem. Specjalistyczna firma daje Ci taką możliwość. Dodatkowo może w całości zaprojektować technologię wykorzystaną do twojego domu i zainstalować ją. Dzięki temu będziesz miał pewność, że wszystko będzie działać niezawodnie.

Pamiętaj o tym, że nie warto oszczędzać w sytuacji, gdy inwestujesz pieniądze na długie lata. W związku z tym dobrze zdecydować się na prawdziwych ekspertów, którzy zagwarantują Ci niezawodność i kompleksowe wsparcie. Dodatkowo mogą też wesprzeć Cię w pozyskaniu dofinansowania. Istnieje bowiem wiele programów, które dodatkowo pomagają inwestorom. Bez względu na to, czy są to osoby fizyczne, właściciele gospodarstw rolnych, czy też przedsiębiorcy. Wybierz zatem właściwe rozwiązanie!