pożar instalacji fotowoltaicznej

Pożary instalacji fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się dużą popularnością w ostatnich latach. Możemy zaobserwować dużo firm oferujących usługi montażu instalacji. Nie wszystkie firmy starannie je wykonują i prowadzi to m.in do pożarów. Przy wyborze PV zwróćmy uwagę na doświadczenie firm co idzie z jakością wykonania instalacji.

Patrząc obiektywnie na wszystkie instalacje wykonane w Polsce, instalacje ulegające pożarowi stanowią bardzo małą część wyrażaną w promilach. Nie wypadamy gorzej od naszych zachodnich sąsiadów. Klienci coraz częściej rezygnują z instalacji PV na dachu budynku i wybierają instalację na gruncie. Tłumaczą to strachem przed pożarem swojego dobytku.

Sprawdź: Fotowoltaika dla firm

Czym spowodowany jest pożar instalacji?

  • Jednym z najczęstszych przyczyn jest wadliwa instalacja tzw. szybkozłączek typu MC4, mieszanie różnych typów szybkozłączek typ MC4 z typem H4 oraz mieszanie złączek różnych producentów.
  • Nieodpowiednie poprowadzenie przewodów (tam, gdzie są narażone na tarcia czy przygniecenia), bez odpowiednich mocowań, niestosowanie na nich osłon UV, używanie nieodpowiednich przejść, które mogą prowadzić do powstania łuku elektrycznego, stającego się bezpośrednią przyczyną pożaru.
  • Źle wykonana rozdzielnica DC.
  • Błędy projektowe. Zbyt duża liczba połączeń równoległych przy zbyt małych przekrojach żył przewodów, prowadząca do przekroczenia dopuszczalnej obciążalności prądowej kabli i w konsekwencji do ich zapalenia.
  • Niedokręcone śruby- bardzo ważny dla instalacji jest moment dokręcenia śrub. Niechlujne wykonanie może spowodować, że luźna śruba może wypaść i narazić instalację na tarcie i uszkodzenie elementów instalacji.
  • Brak uziemień, które chronią przed przepięciami, wyładowaniami elektrycznymi.
  • Montowanie podzespołów w nieodpowiednich miejscach, na materiałach palnych, niewentylowanych ciepłych pomieszczeniach.

Wszystkie te elementy zależą od firmy wykonawczej i jej kompetencji. Dlatego podkreślamy jak ważne jest zwracanie uwagi na doświadczenie firm fotowoltaicznych, a nie tylko na cenę instalacji. Nasza firma ELEKTRO CONTROL gwarantuję fachowy montaż i bezpieczeństwo instalacji PV.

Zobacz także: Fotowoltaika dla domu

Od 19 września 2020 roku dodatkowo weszły w życie nowe przepisy jeśli chodzi o ochronę przeciwpożarową instalacji fotowoltaicznych. Klienci zakładający instalację PV powyżej 6,5 kW muszą zgłosić ją do organów Ochotniczej Straży Pożarnej. Dotyczy to wszystkich instalacji powyżej 6,5 kW, niezależnie od lokalizacji i przeznaczenia. Więcej szczegółów znajdziecie w naszym poprzednim artykule pt. „Ochrona przeciwpożarowa instalacji fotowoltaicznej o mocy większej od 6,5 kW”. Nasza firma ELEKTRO CONTROL dostarcza klientowi wszystkie potrzebne dokumenty do zgłoszenia takiej instalacji do OSP.