rekuperacja w mieszkaniu

Rekuperacja z klimatyzacją — czy można je ze sobą łączyć?

Klimatyzatory, jak powszechnie wiadomo, gwarantują zachowanie chłodu w domu. Nie mogą jednak zapewnić dopływu świeżego powietrza. W takich przypadkach konieczne byłoby połączenie wentylacji z klimatyzacją. Przekonaj się, czy jest to możliwe i sprawdź więcej informacji na temat wspomnianego rozwiązania.

Rekuperacja i klimatyzacja

Absolutnie nie warto mylić pojęcia klimatyzacji oraz rekuperacji. Obie technologie znacząco się od siebie różnią, choć i w pierwszym, i w drugim przypadku chodzi o poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach. Wentylacja mechaniczna z klimatyzacją gwarantuje Ci niesamowity komfort termiczny. 

Jak działają obie te technologie? Rekuperacja jest mechaniczną wentylacją z odzyskiem ciepła. Tradycyjna odmiana wentylacji opierała się na ciągu, który wytwarzały kominy. W tym jednak przypadku problemem było wychładzanie domu, a także nieusuwanie wilgoci z mieszkania. W przypadku rekuperacji ruch powietrza jest napędzany za sprawą rekuperatora (serca technologii). Dzięki niemu możliwe jest także odzyskiwanie ciepła z już nagrzanego, ale brudnego powietrza. 

Klimatyzator jest z kolei urządzeniem, którego głównym celem jest chłodzenie pomieszczenia. Rekuperacja opiera się zatem na wymianie powietrza, a klimatyzacja na obróbce tego, który znajduje się wewnątrz. W tym drugim przypadku jest ono modyfikowane pod względem temperatury oraz wilgotności, ale nie jest wymieniane. Jak działają obie te technologie?

Jak działa rekuperacja?

Rekuperator jest centralą wentylacji mechanicznej. Dzięki temu, że został on wyposażony w wymiennik, może odzyskiwać ciepło ze zużytego i wywiewanego z budynku powietrza. Następnie przekazuje je powietrzu, świeżemu, które jest nawiewane do wnętrza. 

Nowoczesne rozwiązanie działa znacznie lepiej niż tak zwana wentylacja grawitacyjna. System rekuperacji umożliwia bowiem dostosowywanie jej mocy do potrzeb użytkowników. To praktycznie obowiązkowa technologia w przypadku budynków, które dopiero teraz są wznoszone.

Rekuperator jest zasilany za pomocą energii elektrycznej, a jego praca przekłada się na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Tym bardziej w sytuacji, gdy zdecydujesz się na połączenie rekuperacji z instalacją fotowoltaiczną. 

Rekuperator składa się z następujących elementów:

  • wentylatorów,
  • wymiennika ciepła,
  • automatyki sterującej,
  • obudowy,
  • filtrów,
  • podzespołów.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo urządzeń, a wybierając odpowiednie do swojego domu lub firmy, warto poradzić się profesjonalistów. Taka inwestycja jest bowiem wydatkiem, który będzie Ci się zwracać przez wiele lat. Specjalistyczna firma po wykonaniu projektu instalacji będzie umiała tak zoptymalizować urządzenie, aby wykorzystać wszystkie jego parametry. 

Jak działa klimatyzacja?

Klimatyzacja jest z kolei dość prostym systemem, jeśli chodzi o sposób funkcjonowania. Można go porównać nieco do pracy domowej lodówki. 

Instalacja tego typu składa się z następujących elementów:

  • jednostka wewnętrzna,
  • miedziane rury,
  • jednostka zewnętrzna,
  • czynnik chłodniczy. 

Działanie klimatyzatora jest następujące. Wentylator, który jest umieszczony na parowniku, wymusza obieg powietrza w pomieszczeniu, które ma zostać ochłodzone. Powietrze ochładza się na parowniku, który przekazuje z kolei ciepło czynnikowi chłodniczemu. Następnie czynnik chłodniczy przemieszcza się między zewnętrzną jednostką a wewnętrzną. W dalszej kolejności zostaje on sprężony i przetłoczony do skraplacza, czyli urządzenia zewnętrznego. W skraplaczu z kolei ciepło zostaje oddane na zewnątrz urządzenia. 

Rekuperator z klimatyzacją — czy połączenie jest możliwe?

Wiele osób zastanawia się zatem, czy możliwe jest połączenie rekuperacji z klimą. Pozornie może się wydawać to trudne, jednak eksperci nie mają żadnych wątpliwości, że można stosować jednocześnie wentylację mechaniczną z klimatyzacją. Najlepszą sytuacją jest, gdy takie połączenie planujesz już na etapie budowy domu. Ma to znaczenie, gdyż to rozwiązanie wymaga poprowadzenia kanałów wentylacyjnych, a także wentylacyjnych przewodów. Muszą one znajdować się zarówno wewnątrz budynku, jak i po jego zewnętrznej stronie. Klimatyzacja musi być z kolei wyposażona w wywiewny kanał. Jeżeli interesuje Cię jednocześnie rekuperacja i klimatyzacja, warto zdecydować się na klimatyzację kanałową. Ogromne znaczenie ma w tym przypadku dobór odpowiednich urządzeń. Gwarantują one między innymi utrzymanie bardzo wysokiej wydajności wentylacyjnej. 

Na całe szczęście na rynku obecne są firmy, które gwarantują przeprowadzenie całego procesu połączenia wentylacji z klimatyzacją. Począwszy od projektu, skończywszy na realizacji inwestycji. Pamiętaj jedynie o tym, aby skorzystać z oferty uznanego w branży usługodawcy. 

Połączenie wentylacji z klimatyzacją — najważniejsze zalety

Być może zastanawiasz się, dlaczego warto łączyć klimatyzację i rekuperację. Otóż taka inwestycja przyczynia się w dużej mierze do komfortu wszystkich domowników bądź też pracowników w miejscu zatrudnienia. Możliwe jest bowiem jednoczesne zadbanie o optymalną temperaturę w pomieszczeniach, a także łatwe zapanowanie nad poziomem wilgotności powietrza.

W sytuacji, gdy zostanie zastosowany gruntowny wymiennik ciepła, sprawi to, że wzrośnie wydajność zarówno wentylacji mechanicznej, jak i klimatyzacji. W ten sposób powietrze, które jest nawiewane, zanim trafi do centrali rekuperacyjnej, zostanie schłodzone. Rekuperacja podaje z kolei do pomieszczeń powietrze, które jest chłodniejsze o kilka stopni Celsjusza. Takie działanie sprawia, że klimatyzator ma ułatwione zadanie.

W porze letniej masz gwarancję chłodnego i świeżego powietrza. Rekuperacja nie tylko bowiem usuwa zużyte powietrze, ale również nawiewa świeże. Masz przy tym pełną kontrolę nad poziomem wilgotności. Wydajna klimatyzacja pozwala z kolei jeszcze bardziej podnieść komfort domowników. Dokonuje ona bowiem obróbki termicznej powietrza. Taka właściwość sprawia, że w Twoim domu lub miejscu pracy wytwarza się mikroklimat, który sprzyja zarówno nauce, jak i na przykład wysiłkowi fizycznemu. 

Rekuperacja z klimą jest opłacalna także z tego powodu, ze wykorzystanie samej klimatyzacji może przyczynić się do obecności zbyt suchego powietrza w pomieszczeniach. W ten sposób ludzki organizm może znacznie łatwiej zapadać na wszelkiego rodzaje infekcje. Ponadto we wnętrzach znacznie dłużej utrzymują się wtedy patogeny. Trzeba bowiem pamiętać, że klimatyzacja odpowiada wyłącznie za obróbkę powietrza, a nie za jego wymianę. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie wymiennika i połączenie klimatyzacji z rekuperacją. 

Klimatyzacja i rekuperacja wraz z pompą ciepła w jednym domu to również sposób na wydajne ogrzewanie oraz chłodzenie przez cały rok. W ten sposób możesz nie tylko utrzymać w domu optymalną temperaturę, ale również zadbać o odpowiedni mikroklimat. Doskonałym dopełnieniem wszystkich trzech systemów, czyli rekuperacji, klimatyzacji oraz pompy ciepła jest zasilanie z fotowoltaiki. W ten bowiem sposób Twój dom staje się nie tylko przyjaznym dla środowiska i komfortowym oraz zdrowym miejscem, ale również opłacalnym finansowo. Aby jednak rekuperator wraz z klimatyzacją zostały odpowiednio zaprojektowane, a także, aby instalacja działała niezawodne, najlepiej jest skorzystać z oferty uznanego w branży usługodawcy. 

Rekuperator z klimatyzacją — montaż

Instalacja systemu klimatyzacji kanałowej w domu wraz z rekuperacją jest inwestycją, która zwraca się w wielu obszarach życia. Jak wspomnieliśmy, chodzi tutaj zarówno o aspekt finansowy, jak i związany z odczuwanym poziomem komfortu oraz zdrowiem domowników. Ważne jest jednak, aby decydując się na rekuperator z klimatyzacją, od samego początku ufać branżowym ekspertom w zakresie nie tylko sporządzenia projektu, ale również instalacji obu technologii. 

Profesjonaliści, którzy podejmują się realizacji inwestycji, nie tylko dbają o to, aby została ona odpowiednio wdrożona, ale instruują również przyszłych użytkowników rekuperacji z klimatyzacją, jak korzystać z urządzeń.

Rekuperacja z klimą — podsumowanie

Jak zatem widzisz rekuperacja z klimatyzacją to bardzo trafione połączenie. Pierwsza z wymienionych technologii pozwala wymieniać powietrza na świeże, a jednocześnie zadbać o odpowiedni mikroklimat. Z kolei klimatyzacja obrabia powietrze i sprawia, że w Twoim domu może być chłodniej. Bardzo często opisywane połączenie idzie w komplecie z instalacją fotowoltaiczną oraz pompą ciepła. Wszystkie te rozwiązania są domeną nowoczesnego budownictwa. Jeżeli zatem chcesz wdrożyć je do swojej nieruchomości lub dopiero budujesz dom i planujesz inwestycję na lata, pamiętaj o tym, aby skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy, która zajmuje się zarówno projektowaniem, jak i instalacją rekuperacji z klimatyzacją. Decydując się na ofertę fachowców, masz bowiem gwarancję, że wszystko będzie działać niezawodnie i posłuży Ci przez długie lata. Koniecznie zatem zaufaj branżowym ekspertom!