Jak i gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne?

Jak wiemy montaż paneli fotowoltaicznych gdziekolwiek nie wystarczy. Klient inwestując w instalację PV chciałby, aby uzyski energii elektrycznej były jak najwyższe. Jak to osiągnąć?

Ułożenie paneli pod odpowiednim kątem

Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych musi być odpowiedni, ponieważ dzięki temu będą one możliwie najbardziej wydajne. Zależy on jednak nie tylko od warunków, które monter zastanie w przypadku naszego domu czy działki, ale od tego, czy montujemy panele na dachu, a jeśli tak, to jakiego rodzaju jest to dach (skośny czy płaski), jakie jest jego pokrycie, czy może zdecydowaliśmy się na opcję gruntową.

Dodatkowo należy wziąć pod uwagę położenie naszej miejscowości. Ogólna zasada jest taka, że w południowej części Polski kąt nachylenia paneli powinien wynosić 20-30 stopni, natomiast w północnej 25-30 stopni. Innymi słowy: im dalej na północ, tym większy kąt nachylenia. Wynika to z nawet najmniejszych różnic, które wiążą się z szerokością geograficzną, w której żyjemy. Drugą kwestią jest ograniczona powierzchnia na zamontowanie paneli. W takim przypadku na płaskim dachu nachylenie modułów wykonuję się mniejsze, ponieważ odstępy pomiędzy stelażami konstrukcji są mniejsze. Im wyższy kąt nachylenia paneli tym większe odstępy pomiędzy stelażami konstrukcji.

Choć Polska nie jest ogromnym krajem, doskonale wiemy, że bliżej naszych południowych granic panuje nieco odmienny klimat, od tego po drugiej stronie. Bierzemy to pod uwagę planując choćby wakacyjne wypady. Jeśli chcemy zamontować panele na budynku w pionie, powinniśmy pomyśleć o alternatywnym rozwiązaniu, tj. dodatkowej konstrukcji, która umożliwi otrzymanie odpowiedniego nachylenia paneli. Inaczej wydajność paneli fotowoltaicznych może spaść nawet o 20%.

Sprawdź: Fotowoltaika z magazynem energii

Ułożenie instalacji PV względem stron świata

Najlepszym kierunkiem dla paneli fotowoltaicznych jest oczywiście południe, południowy wschód lub południowy zachód. W tej opcji dopuszczamy słoneczne promienie w sposób maksymalny i optymalny. Dlatego jeśli dopiero zaczynamy budować dom i bierzemy w jego konstrukcji pod uwagę fotowoltaikę, powinniśmy pamiętać o uwarunkowaniach związanych ze stronami świata. Wówczas będziemy mieć pewność, że mikroinstalacja może pozyskiwać energię nawet do 100%. Jeśli nie mamy takiej możliwości po kolei możemy wybrać wschód lub zachód, lecz wówczas pozyskana energia znajdzie się na poziomie 80-90%. Najmniej wydajnym kierunkiem jest oczywiście północ. Tam instalacji nie kładziemy.

Warto również nadmienić, że jeśli dysponujemy sporym dachem, z różnymi opcjami względem kątów nachylenia i stron świata, możemy podzielić instalację na kilka segmentów. Nie jest powiedziane, że całość musi być skierowana wyłącznie np. na południe. Wszystko zależy od profilu Naszego zużycia. Jeśli zużywamy dużo energii po południu to dobrze położyć panele również na zachodzie. Jeśli mamy zużycie rano to adekwatnie położyć część paneli na wschód. Wtedy wyprodukowana energia będzie bezpośrednio zużywana na Nasze potrzeby.

Nie tylko na dachu

Gdy mamy ograniczone możliwości położenia instalacji PV na budynku lub nie chcemy jej po prostu kłaść na dach to dobrą opcją jest położenie instalacji na gruncie. Wtedy ustawiamy instalację bezpośrednio do południa pod odpowiednim kątem. Nie ingerujemy w dach i nie musimy się martwić o pokrycie dachu.

Kolejną opcją jest montaż instalacji na fasadzie budynku. Panele fotowoltaiczne na elewacji są dość innowacyjnym rozwiązaniem. Budynek musi być przystosowany do konstrukcji montażowej modułów tego typu, a jego konstrukcja zbadana na wytrzymałość. Dodatkowo przy takim sposobie montażu produkcja energii nie będzie taka jak przy nachyleniu paneli pod odpowiednim kątem.

Zobacz także: Fotowoltaika z pompą ciepła

Sposoby na zacienione moduły

Często na dachu występują przeszkody, które rzucają cień na poszczególne moduły. Gdy jest spora ilość paneli zacienionych stosujemy optymalizatory na wszystkich modułach. Jeśli jednak zacienione są pojedyncze moduły optymalizator stosujemy tylko na te zacienione. Warto wspomnieć, że koszt instalacji wzrasta przy takim typie instalacji.

Najlepiej oddaj się w ręce Naszych fachowców Elektro Control!