projekt instalacji fotowoltaicznej

Co to jest fotowoltaika?

Montaż paneli słonecznych staje się w ostatnich latach coraz popularniejszy. Obecnie często decydują się na to już nie tylko klienci indywidualni, chcący oszczędzić na rachunkach za energię elektryczną, ale również właściciele gospodarstw rolniczych i przedsiębiorcy, którzy chcą, by zarządzane przez nich budynki były w pełni samowystarczalne. Brzmi intrygująco? Z poniższego artykułu dowiesz się, co to jest fotowoltaika i na czym polega. Zapraszamy do lektury!

Fotowoltaika – co to jest?

Nie wiesz, czym jest fotowoltaika? Co to jest panel, moduł i na czym to polega? Temat jest oczywiście dość złożony, jednak fotowoltaikę w skrócie możemy zdefiniować jako dziedzinę nauki i techniki, która zajmuje się przetwarzaniem promieniowania słonecznego na energię elektryczną. W praktyce polega to po prostu na wytwarzaniu wykorzystywanego na co dzień prądu z odnawialnego i naturalnego źródła, jakim jest promieniowanie słoneczne.

Sprawdź ofertę fotowoltaika dla firm.

Fotowoltaika – co to jest?

Obecnie fotowoltaika cieszy się popularnością zarówno wśród osób prywatnych, które wykorzystują ją przy domach jednorodzinnych i na działkach letniskowych, jak również wśród przedsiębiorców i rolników. Trudno się temu dziwić, ponieważ rozwiązanie to ma wiele zalet. Wystarczy wspomnieć choćby o tym, że panele fotowoltaiczne:

  • gwarantują zmniejszenie rachunków za prąd;
  • przy optymalnym dopasowaniu w całości pokrywają zapotrzebowanie gospodarstwa na energię elektryczną;
  • dają możliwość uniezależnienia się od rosnących cen prądu;
  • wykluczają ryzyko przerw w dostawach prądu;
  • są ekologiczne, nie emitują dwutlenku węgla i szkodliwych substancji, więc nie wpływają w negatywny sposób na środowisko naturalne;
  • są praktycznie bezobsługowe i zazwyczaj wymagają jedynie okresowej konserwacji;
  • są wytrzymałe.

Sprawdź ofertę fotowoltaika dla domu.

W perspektywie kilkunastoletniej fotowoltaika gwarantuje oszczędności na energii elektrycznej, choć ich wysokość zależy oczywiście od mocy dobranej instalacji.

Na czym polega fotowoltaika?

Wiesz już, czym jest fotowoltaika. Teraz w kilku zdaniach opiszemy, na czym polega fotowoltaika i jaki jest schemat działania. Podstawowymi elementami są ogniwa fotowoltaiczne, czyli półprzewodniki (na przykład krzem), które pobierają energię promieniowania słonecznego i przetwarzają ją w energię elektryczną. By zwiększyć moc działania ogniw, łączy się w je w moduły, które następnie osadzane są na konstrukcji wsporczej – kilka modułów składa się na coś, co powszechnie nazywamy panelem fotowoltaicznym. Powstały prąd jest transportowany do falownika, który zmienia go ze stałego w zmienny, czyli taki, jaki można wykorzystać w codziennym użytku.

Czym jest fotowoltaika – jakie panele wybrać?

Skoro wyjaśniliśmy już, co to fotowoltaika, należy wspomnieć o tym, że panele słoneczne nie zawsze są montowane na dachu. W niektórych przypadkach (na przykład wtedy, gdy dom ma płaski dach lub dach nie jest zorientowany na południe) panele można zamontować na gruncie lub na wiacie przydomowej.

Sprawdź ofertę fotowoltaika dla rolnika.

Co więcej, wiele przedsiębiorstw, takich jak nasza firma Elektro Control, oferuje specjalne magazyny energii, które umożliwiają magazynowanie nadwyżek prądu, a następnie wykorzystywanie ich w okresach, gdy nasłonecznienie jest mniejsze.