panele fotowoltaiczne gołuszyn

Fotowoltaika na gruncie przy domu lub w ogrodzie

Mówiąc o fotowoltaice, najczęściej myślimy przede wszystkim o panelach słonecznych zamontowanych na dachach. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ coraz częsciej instalacje fotowoltaiczne można już zaobserwować nie tylko na domach jednorodzinnych, ale również na dachach budynków firmowych czy gospodarstw. Warto jednak mieć świadomość tego, że fotowoltaika na działce nie zawsze musi być montowana na dachu. W niektórych przypadkach znacznie korzystniejszy będzie montaż w innych miejscach – na przykład na gruncie.

Zestaw solarny na działkę prywatną – nie tylko na dachu

Planując instalację paneli fotowoltaicznych w domu, warto mieć świadomość tego, że zestaw solarny na działkę prywatną można zamontować w różnych miejscach. Oczywiście, najczęściej jest to skośny dach i czysto teoretycznie jest on optymalnym miejscem do montażu paneli słonecznych. Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że dach jest konstrukcją solidną i wytrzymałą, a co więcej, zapewnia odpowiednio dużą powierzchnię i – przynajmniej zazwyczaj – optymalny kąt nachylenia, czyli kąt w zakresie 30-40˚. Oczywiście, nie zawsze jest to takie proste – czasem okazuje się, że nachylenie dachu jest nieodpowiednie, nie jest on zorientowany w odpowiednim kierunku, lub nie daje możliwości rozbudowy sytemu fotowoltaicznego. Co można zrobić w sytuacji, gdy pojawiają się komplikacje? Postawić na alternatywy, czyli zamontować zestaw fotowoltaiczny na działkę w innym miejscu.

Tutaj oczywiście pojawia się pytanie o to, gdzie można zamontować panele solarne. Powszechnie stosowane opcje są dwie:

  • montaż paneli na wiacie – takie rozwiązanie jest szczególnie polecane na działkach, na których już stoi wiata garażowa lub gospodarcza. Pozwala to oszczędzić na kosztach, które wynikałyby z konieczności stawiania konstrukcji wsporczej dla paneli. Oczywiście przed montażem należy upewnić się, że wiata ma odpowiednio wytrzymałą i stabilną konstrukcję;
  • panele fotowoltaiczne na działkę na gruncie – alternatywą dla montażu paneli fotowoltaicznych na dachu domu jednorodzinnego jest montaż paneli na gruncie. Oczywiście, wybierając takie rozwiązanie, należy liczyć się z tym, że koszty mogą być nieco wyższe (wynika to z konieczności postawienia konstrukcji wsporczej), niemniej sama instalacja ma wiele zalet.

Panele fotowoltaiczne na działkę prywatną na gruncie – zalety

Przejdźmy zatem do konkretów i powiedzmy, dlaczego panele fotowoltaiczne na działkę prywatną warto zainstalować na gruncie. Największe zalety montażu instalacji fotowoltaicznej w ogrodzie lub przy domu to:

  • Brak ograniczeń wynikających z konstrukcji dachu – panele fotowoltaiczne na dachu są rozwiązaniem optymalnym, ale tylko wtedy, gdy jest on pochylony pod odpowiednim kątem i zwrócony w stronę południa. Zamontowanie modułów na przykład na dachu z dużą ilością kukułek będzie już zadaniem wymagającym czasu i większej logistyki. Dlatego w wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem okazuje się gruntowa fotowoltaika na działkę – panele można ustawić idealnie na południe, dzięki czemu pracują one z maksymalną efektywnością;
  • Możliwość łatwej rozbudowy instalacji – rozmiar instalacji fotowoltaicznej montowanej na dachu jest uzależniony od wielkości dachu skierowanego na południe. Co oczywiste, w takich okolicznościach możliwości rozbudowy systemu są bardzo ograniczone. W tym względzie również przewagę mają panele montowane na ziemi – co prawda taki system wymaga stworzenia konstrukcji wsporczej, jednak z uwagi na łatwy dostęp, dla profesjonalistów nie jest to zadanie trudne. Gruntową instalację solarną można także w prosty sposób rozbudować, dostawiając kolejne moduły;
  • Wygodna konserwacja – chociaż panele fotowoltaiczne na co dzień są praktycznie bezobsługowe, od czasu do czasu wymagają czyszczenia. W naturalny sposób są one narażone na oddziaływanie negatywnych czynników zewnętrznych i zabrudzenia, takie jak zalegające na ich powierzchni liście. A warto podkreślić, że zabrudzone panele nie będą pracowały wydajnie, a mocno zanieczyszczone w ogóle mogą nie produkować energii. Zarówno duża, jak i mała fotowoltaika na działkę jest prostsza w konserwacji, gdy znajduje się na ziemi;
  • Praktyczne zagospodarowanie gruntu – oczywiście, duża działka to bardziej przywilej niż problem, niemniej montaż paneli słonecznych na gruncie umożliwia praktyczne zagospodarowanie nadmiarowej wolnej przestrzeni. Warto rozważyć tę opcję, gdy dysponujemy naprawdę dużym ogrodem.

Fotowoltaika na działkę letnią, czyli o tym, gdzie sprawdzą się panele na gruncie

Wymienione wyżej zalety jasno pokazują, że panele na gruncie nie muszą być traktowane jako alternatywa dla instalacji dachowej, a możliwość, którą powinni rozważyć właściciele wszystkich domów jednorodzinnych. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że panele słoneczne gruntowe najlepiej sprawdzą się w przypadku gospodarstw domowych położonych na dużych działkach, na których jest sporo wolnej przestrzeni do zagospodarowania.

Z drugiej strony, będzie to świetne rozwiązanie także wtedy, gdy interesuje nas fotowoltaika na działkę letnią, na której mamy domek letniskowy. W ten sposób można zaopatrzyć miejsce wypoczynkowe w prąd nawet wówczas, gdy jest ono oddalone od sieci energetycznej.

Fotowoltaika to również doskonałe rozwiązanie dla gospodarstw. Zobacz naszą ofertę fotowoltaika dla rolnika.

Zestaw solarny z akumulatorem na działkę

Wszystko to pięknie brzmi w teorii, ale ktoś mógłby spytać: po co montować panele na działce wypoczynkowej czy letniej, skoro najczęściej przebywa się tam zaledwie okazjonalnie? Czy w takiej sytuacji prawie cała pozyskana energia nie będzie przekazywana do ogólnej sieci energetycznej? Odpowiedzią na to pytanie jest zestaw solarny z akumulatorem na działkę, który umożliwia magazynowanie pozyskiwanej z promieni słonecznych energii, a następnie wykorzystywanie jej wtedy, gdy jest ona potrzebna. Kupując magazyn energii, możemy sprawić, że fotowoltaika do domku letniskowego będzie bardzo praktycznym rozwiązaniem podczas wakacyjnego wypadu, weekendu na działce czy grilla w gronie znajomych.

Jak widzisz, fotowoltaika nie jest zarezerwowana tylko dla domów jednorodzinnych i tylko dla budynków ze skośnym dachem. Odwiedź naszą stronę instalacjefotowoltaiczne.com, by dowiedzieć się więcej na temat paneli słonecznych!

Sprawdź również ofertę fotowoltaika dla firm.