panele fotowoltaiczne na dachu

Jak działa fotowoltaika?

Fotowoltaika z roku na rok cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. I choć obecnie panele słoneczne coraz częściej możemy zaobserwować na budynkach firmowych czy w gospodarstwach rolnych, w dalszym ciągu dominującą częścią rynku są systemy fotowoltaiczne znajdujące się na dachach domów jednorodzinnych. Popularność fotowoltaiki nie dziwi – to krok w stronę uniezależnienia się od rosnących cen energii elektrycznej oraz bardziej ekologicznego trybu życia. Nie wiesz, jak działa panel fotowoltaiczny? Z pomocą przychodzi poradnik Elektro Control!

Nie wiesz, jak działa instalacja fotowoltaiczna? Najpierw dowiedz się, czym jest fotowoltaika

Zanim opowiemy o tym, na czym polega zasada działania fotowoltaiki, wyjaśnijmy krótko, czym w ogóle jest fotowoltaika – bo choć pojęcie to jest obecne w codziennym obiegu już od dobrych kilku lat, w dalszym ciągu część osób reaguje na nie alergicznie, kojarząc je niemal wyłącznie z naciąganiem przez telemarketerów… Tymczasem nie ma się czego bać, bo fotowoltaika to korzyści, korzyści i… jeszcze raz korzyści!

Mówiąc krótko i w uproszczeniu, fotowoltaikę można zdefiniować jako dziedzinę nauki i techniki, która zajmuje się przetwarzaniem promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Mówiąc jeszcze prostszym językiem, można powiedzieć, że fotowoltaika to po prostu wytwarzanie wykorzystywanego na co dzień prądu elektrycznego z promieni słonecznych. Obecnie fotowoltaika przestała być postrzegana jako ciekawostka, co miało miejsce jeszcze jakiś czas temu, a coraz więcej osób dostrzega zalety tego rozwiązania. Wśród nich można wymienić między innymi:

  • samowystarczalność energetyczna, a więc brak ryzyka przerw w dostawach prądu;
  • niższe rachunki za prąd – nawet jeśli fotowoltaika nie pokrywa całego zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego rachunki na przestrzeni ponad dwudziestu lat będą znacznie niższe;
  • uniezależnienie się od nieustannie rosnących cen energii, które są prawdziwą zmorą właścicieli domów jednorodzinnych;
  • ekologia – fotowoltaika nie wpływa w negatywny sposób na środowisko naturalne;
  • łatwość obsługi – panele fotowoltaiczne do prawidłowego działania wymagają minimalnej obsługi, zazwyczaj ograniczającej się do okresowego czyszczenia.

Fotowoltaika – zasada działania

Wytłumaczmy w takim razie, jak działa fotowoltaika. Zasada działania, a więc zamiany promieniowania słonecznego w energię elektryczną, opiera się na kilku elementach, składających się na system fotowoltaiczny. Podstawowymi częściami całej instalacji są ogniwa fotowoltaiczne. Czym jest i jak działa ogniwo fotowoltaiczne? Jest to półprzewodnik, który przetwarza energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną – półprzewodnikiem może być na przykład krzem.

W celu zwiększenia mocy ogniw i pozyskiwania większej ilości energii ogniwa łączy się w moduły fotowoltaiczne, które osadzane są na konstrukcji wsporczej. Kilka zamontowanych na konstrukcji modułów tworzy panel fotowoltaiczny. Tutaj warto zauważyć, że chociaż panele fotowoltaiczne najczęściej montuje się na dachach skośnych, możliwe jest także zainstalowanie ich na gruncie.

Jak działają panele fotowoltaiczne, czyli skąd się bierze energia elektryczna?

Wiesz już, jak działają panele fotowoltaiczne. Jednak samo przetworzenie promieniowania słonecznego w energię elektryczną nie wystarczy. Powstały w modułach prąd musi zostać przetworzony w prąd zmienny, czyli taki, który może zostać wykorzystany w użytku domowym. W tym celu jest on transportowany do falownika, czyli urządzenia elektrycznego zmieniającego prąd stały na prąd przemienny o regulowanej częstotliwości wyjściowej. Falownik pełni następujące funkcje:

  • udziela informacji na temat tego, jak funkcjonuje fotowoltaika – działanie systemu może być kontrolowane poprzez wgląd do wszystkich parametrów;
  • dopasowuje parametry prądu do wymagań i potrzeb sieci domowej.

Każda osoba, która decyduje się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, musi również wyposażyć gospodarstwo domowe w licznik dwukierunkowy, którego zadaniem jest z jednej strony zliczanie ilości prądu wytwarzanego przez panele słoneczne i oddawanego do sieci, a z drugiej liczenie ilości prądu pobieranego z sieci energetycznej.

Co się dzieje z niewykorzystaną energią elektryczną?

Jak widzisz, zasada działania paneli słonecznych nie jest bardzo skomplikowana. Ale to nie wszystko, co należy o fotowoltaice wiedzieć. Może się bowiem zdarzyć, że zamontowane na dachu lub gruncie panele wyprodukują więcej energii, niż są w stanie wykorzystać domownicy. Jaka działa instalacja fotowoltaiczna wówczas i co dzieje się z niewykorzystaną energią?

Rozwiązania w takich okolicznościach są dwa. Pierwsze wykorzystuje wspomniany wcześniej falownik i polega na przekazaniu nadmiarowej energii do sieci elektroenergetycznej. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się jednak magazynowanie energii elektrycznej pochodzącej z mikroelektrowni. Do tego niezbędny jest zakup specjalnego magazynu, ale korzyści wynikającego z tego rozwiązania są ogromne

Magazyn energii umożliwia bowiem magazynowanie niewykorzystanej energii elektrycznej, wytworzonej w okresach, w których produkuje się jej najwięcej – czyli przede wszystkim latem. Często zdarza się wówczas, że gospodarstwo domowe nie jest w stanie na bieżąco wykorzystywać całej energii. Z kolei jesienią i zimą, gdy dni są krótsze, można spotkać się z niedostateczną produkcją energii z fotowoltaiki. Jest to doskonała pora na wykorzystanie zebranych wcześniej nadwyżek.

Elektro Control – wszystko na temat tego, jak działają panele słoneczne

Mamy nadzieję, że artykuł dał Ci odpowiedzi na pytanie jak działają panele słoneczne i wyjaśnił, na czym polega zasada działania ogniwa fotowoltaicznego. Jeżeli chcesz wiedzieć, ile kosztuje fotowoltaika, jak działa dofinansowanie do instalacji paneli słonecznych w domu oraz jakiego systemu potrzebujesz do swojego domu, skontaktuj się z nami. W Elektro Control chętnie odpowiemy na Twoje pytania i doradzimy tak, byś był w stu procentach zadowolony z dokonanego zakupu!

Skontaktuj się z nami w sprawie oferty na fotowoltaikę, pompy ciepła i klimatyzację!