Jaki magazyn energii do domu jednorodzinnego?
Chociaż mówiąc o zaletach fotowoltaiki, najczęściej wspomina się przede wszystkim o zmniejszeniu rachunków za prąd i ekologicznym sposobie życia, pamiętajmy, że instalacja fotowoltaiczna umożliwia całkowite uniezależnienie się od rosnących cen energii i stworzenie samowystarczającego gospodarstwa domowego. Jednak do tego niezbędny jest specjalny akumulator prądu. Czym on jest i jaki magazyn energii do domu jednorodzinnego wybrać? Podpowiadamy!
Spis treści
Magazyn prądu dla domu – zalety
Zanim doradzimy, jaki magazyn energii (Czym jest magazyn energii?) dla domu jednorodzinnego będzie najlepszym rozwiązaniem, w kilku zdaniach powiedzmy o zaletach magazynu prądu. Pamiętając o tym, że taki akumulator może być stosowany w systemie on-grid i off-grid (czyli zamkniętym, niemającym dostępu do ogólnej sieci energetycznej), możemy stwierdzić, że największe zalety posiadania magazynu energii to:
- możliwość wykorzystania nadwyżek energii w okresie, gdy panele pracują z mniejszą wydajnością (jesień-zima);
- wykorzystywanie 100% produkowanej energii (czego nie umożliwia net-metering);
- całkowite uniezależnienie się od cen prądu, co jest niemożliwe, gdy jesteśmy podłączeni do sieci energetycznej i gdy korzystamy z net-billingu;
- możliwość nieustannego zasilania energetycznego budynków, które znajdują się w dużej odległości od sieci energetycznej;
- brak przerw w dostawach prądu.
Jak widzisz, korzyści z posiadania magazynu prądu jest sporo. A jaki magazyn energii do domu wybrać?
Sprawdź ofertę fotowoltaika w domu.
Jak dobrać magazyn energii?
Mówiąc o magazynach energii, przede wszystkim trzeba mieć świadomość tego, że mogą one mieć bardzo różną pojemność – wiele przedsiębiorstw oferuje zarówno magazyny energii mniejszych mocy (czyli do 10 kWh) oraz magazyny energii średnich mocy (od 10 do 100 kWh). Nie należy jednak kierować się zasadą, że im większy magazyn, tym lepszy – tym bardziej, że najczęściej będzie to po prostu nieopłacalne. Już kupno magazynu energii o pojemności 50 kWh wiąże się z wydatkiem około 250 tysięcy złotych.
Jak dobrać magazyn energii dla domu jednorodzinnego? Najlepszą opcją będzie kierowanie się przede wszystkim dobowym zapotrzebowaniem domu na energię elektryczną oraz średnią dobową (najlepiej w skali roku, by wyśrodkować różnice między okresem letnim a zimowym) produkcją energii fotowoltaiki. Zapotrzebowanie na energię w skali tygodnia czy sezonu stosuje się wyłącznie w przypadku magazynów wykorzystywanych w celach przemysłowych.
Jaki magazyn energii do domu wybrać – podsumowanie
Biorąc pod uwagę powyższe wskazówki, można stwierdzić, że w przypadku standardowego domu jednorodzinnego optymalnym rozwiązaniem będzie magazyn energii o pojemności 10 kWh. W niektórych sytuacjach może wystarczyć magazyn 5-7 kWh, który pokryje zapotrzebowanie energetyczne na kilka-kilkanaście godzin, a przy gospodarstwie domowym, które korzysta z energochłonnych urządzeń, takich jak pompa ciepła, płyta indukcyjna czy klimatyzacja, konieczne może być kupno magazynu 15 kWh. Akumulator każdorazowo powinien być dopasowany do wymagań i potrzeb konkretnego budynku, dlatego przed dokonaniem zakupu poleca się przeprowadzić audyt.
Zobacz naszą ofertę pompy ciepła do centralnego ogrzewania.