Kontynuacja programu wsparcia „Mój Prąd” na 2021r.

Ministerstwo Klimatu potwierdziło, że program „Mój Prąd” okazał się ogromnym sukcesem. Zwiększony do 1,1 mld zł budżet programu został już wyczerpany, co oznacza, że wsparcie trafi aż do 220 tys. klientów. NFOŚiGW i resort klimatu prowadzą już rozmowy i prace nad kolejną edycją tego programu. Ruszy ona najprawdopodobniej w 2021 roku.

Zobacz: Dofinansowanie fotowoltaiki

Maciej Chorowski prezes NFOŚiGW informował niedawno, że program „Mój prąd” będzie zmodyfikowany w takim kierunku, aby jak najwięcej energii było konsumowanej „na możliwie niskim napięciu, czyli blisko wytwórcy”.

Prezes NFOŚiGW wyjaśnił, że jedną ze zmian będzie powiązanie dotacji do instalacji fotowoltaicznej z jednoczesną instalacją ładowarki do samochodu elektrycznego.

Od strony systemowej, takie auto stanie się automatycznie magazynem energii. Dla konsumenta to środek, który pozwala mu się poruszać tanim kosztem.

Fundusz pracuje również nad zachęceniem klientów „Mojego prądu” do inwestycji np. w pompy ciepła i rozbudowę zbiorników na ciepłą wodę użytkową. Wówczas woda staje się magazynem energii i przesuwa konsumpcję na część nocną kiedy nie ma słońca, a potrzebujemy energii – wyjaśnił Maciej Chorowski.

Moc instalacji fotowoltaicznych jaka została zainstalowana w Polsce do 1 października 2020 r. wyniosła 2682,7 MW. Program „ Mój Prąd” zatem odegrał ogromny udział w rozwoju fotowoltaiki.

Zobacz także: Fotowoltaika z magazynem energii