program czyste powietrze

Program Czyste Powietrze

Już od września 2018 r. funkcjonuje rządowy program priorytetowy Czyste Powietrze, który potrwa do 2029 r. Jego najważniejszym celem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach. Na Czyste Powietrze rząd zamierza przeznaczyć w ciągu 10 lat 103 mld zł.

 

Jakie dofinansowanie i na co możemy uzyskać z programu Czyste Powietrze?

Wsparcie finansowe można otrzymać na:

 • wymianę starych pieców na paliwo stałe na ekologiczne źródła ciepła spełniające wymagania Programu,
 • instalację centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej,
 • wentylację mechaniczną,
 • mikroinstalację fotowoltaiczną,
 • ocieplenie domów oraz wymianę okien i drzwi (koszty materiałów i robocizny).

Wsparcie finansowe możesz otrzymać na projekty zakończone, w trakcie realizacji lub jeszcze nierozpoczęte. Pamiętaj jednak, że rozliczeniu podlegać będą koszty poniesione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku, ale też nie wcześniej niż 15.05.2020 r.

Swój projekt musisz skończyć do 30 miesięcy od daty złożenia wniosku o dofinansowanie fotowoltaiki.

Nabór wniosków w drugiej części programu Czyste Powietrze, przygotowanej dla osób o niższych dochodach rozpoczął się 21 października 2020. Pierwszym krokiem przy ubieganiu się o dotację z programu Czyste Powietrze, na wymianę źródła ciepła i termomodernizację budynku, jest pozyskanie zaświadczenia o dochodach, które wydaje gmina. Osoby fizyczne (właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych) o dochodach miesięcznych do 1400 zł/os. (gospodarstwa wieloosobowe) lub do 1960 zł (gospodarstwa jednoosobowe), mają szansę na podwyższoną dotację tj. do 60% poniesionych kosztów realizacji eko-inwestycji (maksymalnie 37 tys. zł).

 

Wysokość dofinansowania dla poszczególnych przedsięwzięć:

 • pompa ciepła powietrze/woda: maksymalna kwota dotacji 9 000 zł,
 • pompa ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej: maksymalna kwota dotacji 13 500 zł,
 • pompa ciepła powietrze/woda: maksymalna kwota dotacji 18 000 zł (dotacja podwyższona),
 • pompa ciepła powietrze/powietrze: maksymalna kwota dotacji 3 000 zł,
 • pompa ciepła powietrze/powietrze: maksymalna kwota dotacji 6 000 zł (dotacja podwyższona),
 • mikroinstalacja fotowoltaiczna: maksymalna kwota dotacji 5 000 zł,
 • wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła tkz. rekuperacja: maksymalna kwota dofinansowania 5 000 zł lub 10 000 zł (dotacja podwyższona).

W poprzednim artykule pt. “Czy w moim domu pompa ciepła będzie działać poprawnie?” pisaliśmy, kiedy możemy się zdecydować na pompę ciepła, żeby było to rozwiązanie opłacalne.

Zobacz także: Pompa ciepła z fotowoltaiką

Kto może skorzystać z programu Czyste Powietrze?

Osoba fizyczna, która:

 • jest właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego
  lub
 • wydzielonego w takim domu lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą
 • ma roczne zarobki (dochód roczny) do 100 000 zł
 • – wtedy możesz starać się o podstawowe dofinansowanie
 • lub
 • ma miesięczne łączne zarobki jej i osób z nią mieszkających i wzajemnie utrzymujących się, które w przeliczeniu na osobę (przeciętny dochód na osobę w gospodarstwie domowym) nie przekraczają:
 • 1400 zł – jeżeli mieszkasz z kimś
  1960 zł – jeżeli mieszkasz samDodatkowo, jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą – Twój przychód nie może być większy niż 30 minimalnych wynagrodzeń za pracę. – wtedy możesz starać się o podwyższone dofinansowanie

  Kredyt na Czyste Powietrze i składanie wniosku w banku?

  Od wakacji 2021 banki mają udzielać antysmogowych kredytów. Dzięki temu wnioskodawcy uzyskają informację i pomoc w złożeniu wniosku o dofinansowanie. W banku będzie można złożyć jednocześnie, wniosek o kredyt i o dofinansowanie do programu Czyste Powietrze. Współpraca Narodowego Funduszu Ochrony Środowisk i Gospodarki Wodnej z bankami ma znacznie zwiększyć liczbę osób, które skorzystają z antysmogowego programu Czyste Powietrze. Do programu Czyste Powietrze przystąpiły banki: Alior, BNP Paribas, BOŚ, Credit Agricole, Santander Consumer Bank, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone banki spółdzielcze oraz banki spółdzielcze SGB. W sumie około 3,5 tys. oddziałów.

  Nasza firma Elektro Control chętnie pomoże Ci przy tak ważnej decyzji, złożeniu wniosku oraz załatwieniu wszelkich formalności 😊

  Zadzwoń do Naszego specjalisty Grzegorz Panfil– 570 030 975

  Już od września 2018 r. funkcjonuje rządowy program priorytetowy Czyste Powietrze, który potrwa do 2029 r. Jego najważniejszym celem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach. Na Czyste Powietrze rząd zamierza przeznaczyć w ciągu 10 lat 103 mld zł.