Czemu magazyn energii jest wskazany przy nowym rozliczaniu prosumentów?
Nowe rozliczanie prosumentów oraz ciągle rosnące ceny prądu spowodowało większe zainteresowanie nie tylko instalacjami fotowoltaicznymi, ale także magazynami energii. Do tego inwestorzy mogą liczyć na spore dofinansowanie z programu Mój Prąd 5.0 do tego typu inwestycji. Jeśli chcesz uniezależnić się od cen prądu, zwiększyć autokonsumpcję i zabezpieczyć się na wypadek przerw w dostawie prądu to to rozwiązanie jest dla Ciebie.
Spis treści
Magazyn prądu dla domu – zalety
Największe zalety posiadania magazynu energii (Czym jest magazyn energii?)to:
- możliwość wykorzystania nadwyżek energii w okresie, gdy panele pracują z mniejszą wydajnością (jesień-zima);
- wykorzystywanie 100% produkowanej energii (czego nie umożliwia net-metering);
- całkowite uniezależnienie się od cen prądu, co jest niemożliwe, gdy jesteśmy podłączeni do sieci energetycznej i gdy korzystamy z net-billingu;
- możliwość nieustannego zasilania energetycznego budynków, które znajdują się w dużej odległości od sieci energetycznej;
- brak przerw w dostawach prądu.
Jak widzisz, korzyści z posiadania magazynu prądu jest sporo. Dlaczego przy nowym rozliczaniu się to bardziej opłaca?
Dlaczego warto zainwestować w magazyn energii przy nowym rozliczaniu net-billing?
Jeszcze do niedawna magazyny energii nie były bardzo pożądane przez inwestorów. Dopiero po zmianie rozliczania energii z fotowoltaiki z net-metering na net-billing zainteresowanie bateriami wzrosło. Dlaczego? Nowe zasady rozliczania są mniej korzystne dla inwestora.
Klient pewną część energii zużywa na bieżąco, a nadwyżkę energii wprowadza do sieci gdzie jest przeliczana na wartość pieniężną w złotówkach po cenach rynkowych miesięcznych. Wartość ta trafia na wirtualne konto prosumenta zwane depozytem, które prowadzi sprzedawca energii. Z tego konta prosument odkupuje energię, ale już po cenach aktualnych stawek na rachunku + koszt przesyłu tej energii. Jego wartość może być wykorzystywana przez kolejne 12 miesięcy od wprowadzenia na konto. W międzyczasie są wprowadzane kolejne środki za energię wyprodukowaną w kolejnych miesiącach, ale w pierwszej kolejności z depozytu pobierane są środki z najstarszą datą. Jeśli po roku okaże się, że nie udało się wykorzystać w całości zgromadzonych środków, prosument otrzyma 20% ich wartości.
Jakie można dostać dofinansowanie na magazyn energii?
Dofinansowanie przysługuje w przypadku zakupu magazynu energii o mocy co najmniej 2 kWh. Może ono pokryć do 50% kosztów kwalifikowanych zakupu i montażu urządzenia. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 16 000 zł.
Sprawdź ofertę fotowoltaika w domu.
Zobacz naszą ofertę pompy ciepła do centralnego ogrzewania.