Darmowa energia, czyli jak wytworzyć prąd za darmo?
Szybujące w górę w zastraszającym tempie ceny prądu i rosnące rachunki sprawiają, że coraz więcej osób zaczyna rozglądać się za alternatywnymi sposobami zaopatrzania gospodarstwa domowego w energię elektryczną, które przynajmniej częściowo uniezależnią ich od dostawców energii. W ostatnich latach coraz popularniejsza staje się fotowoltaika w domu, jednak czy w ten sposób można pozyskać energię, która będzie w stu procentach darmowa? Okazuje się, że tak!
Spis treści
Wysoka cena prądu? Nie jesteś na nią skazany!
Zacznijmy od tego, co dla wielu osób jest sednem problemu, czyli szalejące ceny energii elektrycznej. Prąd drożał zarówno w 2020, jak i w 2021 roku. I drożeje cały czas – z danych wynika, że rachunki za prąd w obecnym roku są wyższe o około 24% niż w roku poprzednim. Jednak wbrew temu, co może się wydawać, najgorsze jest dopiero przed nami.
W pierwszej połowie lipca 2022 roku do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o zmianę taryf dla gospodarstw domowych złożyli trzej dostawcy energii z urzędu: Tauron, Energa i Enea. To oczywiście nie zapowiada niczego dobrego – najniższa podwyżka ma do końca roku 2022 roku wynieść 6%. Prawdziwy kryzys będzie miał miejsce dopiero w przyszłym roku, choć obecnie trudno precyzyjnie oszacować, jaka będzie cena prądu w 2023 roku. Ze względu na rekordowo wysokie ceny węgla i jego braki eksperci prognozują jednak, że w przyszłym roku rachunki za prąd będą przynajmniej dwukrotnie wyższe niż obecnie.
Powyższe wiadomości nie brzmią, delikatnie mówiąc, optymistycznie. Jest jednak sposób na to, by przynajmniej częściowo zmniejszyć rachunki za energię elektryczną. Jak wytworzyć prąd za darmo? Rozwiązaniem jest fotowoltaika.
Jak wytworzyć darmowy prąd i uniezależnić się od dostawcy energii?
Obecnie panele fotowoltaiczne montowane na dachach domów jedno- i wielorodzinnych przestały być traktowane jako technologiczna i ekologiczna nowinka, a zamiast tego stały się normą, coraz częściej rozważaną przez właścicieli gospodarstw domowych. Jak wytworzyć darmowy prąd poprzez montaż fotowoltaiki?
Przede wszystkim, warto wiedzieć, w jaki sposób panele słoneczne wytwarzają energię elektryczną. Podstawą są ogniwa fotowoltaiczne, do których trafia światło słoneczne składające się z fotonów. Krzem, lub inny półprzewodnik, pochłania foton i wybija elektron, co prowadzi do przepływu prądu elektrycznego. Wytwarzany prąd ma postać prądu stałego, dlatego instalacja fotowoltaiczna musi być wyposażona w falownik. To właśnie do niego jest transportowany prąd stały i tam ulega przetworzeniu w prąd zmienny, który możemy wykorzystać w użytku domowym.
Trzeba mieć świadomość tego, że fotowoltaika nie jest gwarantem tego, że zawsze będziemy mieli darmowy prąd w domu. Wydajność instalacji zależy między innymi od miejsca montażu (nasłonecznienia paneli i tego, czy są zwrócone w optymalnym, południowym kierunku), jakości użytych paneli oraz zapotrzebowania domu na energię.
Fotowoltaika – darmowa energia elektryczna i wiele możliwości
Fotowoltaika cieszy się w ostatnich miesiącach dużą popularnością nie tylko ze względu na to, że zapewnia najtańszy prąd z naturalnego – a więc darmowego – źródła. Warto mieć świadomość tego, że decydując się na zakup paneli teraz, można ubiegać się o różnego rodzaju dofinansowania – między innymi z programów rządowych. A warto! Bo prąd pochodzący z odnawialnych źródeł energii ma różne zalety!
Fotowoltaika to darmowy prąd
Największą zaletą fotowoltaiki jest oczywiście to, że jest to doskonały sposób na darmowy prąd. Co prawda, jak wspomnieliśmy wcześniej, wydajność paneli i stopień, w jakim wpływają one na zmniejszenie comiesięcznych rachunków, zależą od wielu rzeczy i są zmienne w zależności na przykład od pory roku, niemniej nawet niewielka liczba modułów fotowoltaicznych wiąże się z korzyściami finansowymi – badania i analizy z pokazują, że inwestycja w fotowoltaikę zmniejsza opłaty za energię elektryczną o kilkadziesiąt procent.
Możliwość magazynowania energii, czyli darmowy prąd w domu w każdej sytuacji
Jak zaznaczyliśmy wyżej, wydajność instalacji fotowoltaicznej zależy przede wszystkim od stopnia nasłonecznienia ogniw – a to, w zależności od pory roku i dnia, jest różne. Przykładowo, latem, gdy dzień jest długi, panele mogą pobierać energię elektryczną nawet przez jedenaście-dwanaście godzin na dobę, natomiast zimą czas ten zostaje skrócony nawet do pięciu godzin.
Fotowoltaika to również doskonałe rozwiązanie dla firm. Zobacz naszą ofertę instalacji paneli fotowoltaicznych dla firm.
Takie dysproporcje prowadzą do pewnych komplikacji. Nierzadko dochodzi do sytuacji, w których w okresie letnim gospodarstwo domowe nie wykorzystuje całej energii produkowanej przez panele, natomiast zimą instalacja wytwarza mniej prądu, niż potrzebują go domownicy. Zaletą instalacji fotowoltaicznych jest jednak to, że wytwarzana przez nie darmowa energia może być magazynowana. W tym celu należy kupić tak zwany magazyn energii. Jest to urządzenie, które umożliwia gromadzenie nadwyżek prądu, a następnie wykorzystanie go, gdy instalacja pracuje z mniejszą wydajnością (po zmroku i w okresie jesienno-zimowym).
Ekologia
Mówiąc o zaletach instalacji fotowoltaicznej, nie sposób nie wspomnieć o aspekcie ekologicznym. Taka darmowa energia elektryczna jest wytwarzana z naturalnego i odnawialnego źródła energii, jakim jest słońce, a zatem jej produkcja nie wpływa w negatywny sposób na środowisko naturalne. Co więcej, wytwarzanie prądu w ten sposób nie powoduje emisji do środowiska dwutlenku węgla i szkodliwych substancji, które mogłyby być niebezpieczne dla ludzi, zwierząt czy roślin.
Sprawdź ofertę montażu fotowoltaiki dla gospodarstw rolnych.
Inne zalety fotowoltaiki
Obecnie energia za darmo pochodząca z fotowoltaiki jest praktycznie w zasięgu każdego, dlatego warto rozważyć montaż instalacji – tym bardziej w obliczu rosnących cen energii elektrycznej i kryzysu klimatycznego. Pamiętajmy też o innych zaletach fotowoltaiki: instalacja taka jest praktycznie bezobsługowa na co dzień i łatwa w konserwacji. Co więcej, z łatwością można ją rozbudować – na przykład poprzez domontowanie modułów na gruncie. Jest to również rozwiązanie uniwersalne, ponieważ w ten sposób można zaopatrzyć w energię elektryczną nie tylko domy jednorodzinne, ale również między innymi gospodarstwa rolne, domki letniskowe, a nawet mieszkania w blokach.